Słownik lotniskowy

Żeby odnaleźć się na lotnisku nie tylko za granicą, ale i w Polsce, dobrze jest znać podstawowy zestaw pojęć. Zapamiętaj kilka słówek, by bez problemu poruszać się w lotniczej rzeczywistości.

WITAJ W TERMINALU!

Z poniższymi pojęciami spotkasz się w STREFIE OGÓLNODOSTĘPNEJ TERMINALU (LAND SIDE), czyli obszarze gdzie mogą przebywać zarówno pasażerowie jak i osoby towarzyszące. Tutaj nadasz swój bagaż, odbierzesz kartę pokładową, a także pożegnasz lub przywitasz swoich bliskich.
CHECK-IN – punkt odprawy biletowo-bagażowej, czyli miejsce, w którym przed lotem odbierzemy kartę pokładową i nadamy bagaż.  Pamiętaj o tym, że odprawa biletowo-bagażowa rozpoczyna się i kończy w czasie ściśle wyznaczonym przez przewoźnika.  Nie spóźnij się!
CHECK-IN ONLINE – odprawa przez internet.  Aby zaoszczędzić trochę czasu, przewoźnicy umożliwiają pasażerowi dokonanie samodzielnie odprawy online. Potrzebny jest internet i drukarka. Na lotnisko przyjeżdżasz z gotową kartą pokładową, a do stanowiska check-in udają się jedynie pasażerowie, którzy chcą nadać bagaż rejestrowany. Sprawdź, w jakich liniach lotniczych odprawa on-line jest obowiązkowa!
BAGAŻ PODRĘCZNY – bagaż przewożony w kabinie pasażerskiej, zabierany na pokład samolotu. Pakując bagaż podręczny pamiętamy o tym, aby płyny i kosmetyki nie przekraczały 100 ml, a ostre, metalowe narzędzia wrzuć do bagażu rejestrowanego. Więcej na temat bagażu tutaj.
BAGAŻ REJESTROWANY – bagaż podstawowy przewożony w luku bagażowym samolotu.
GATE BAG – z reguły w liniach niskokosztowych, bagaż podręczny przekraczający limity  wagi lub wymiarów obowiązujące u przewoźnika, oddawany bezpośrednio przy wejściu do samolotu. Trafia do bagażnika samolotu.  Pamiętaj, że za przekroczenie limitów trzeba będzie dodatkowo dopłacić !
BOARDING CARD – przepustka na pokład samolotu, czyli karta pokładowa.
KONTROLA BEZPIECZEŃSTWA– tu oddajemy do prześwietlenia wszelkie, elektroniczne narzędzia, przedmioty zawierające elementy metalowe, zdejmujemy okrycie wierzchnie, nierzadko buty.  Wszystko w trosce o bezpieczeństwo podczas lotu.
KONTROLA PASZPORTOWA – sprawdzenie paszportów przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Obowiązuje pasażerów podróżujących do Państw spoza strefy Schengen.

ODLATUJEMY!

Również w STREFIE ZASTRZEŻONEJ  TERMINALU (AIR SIDE), w której znajdują się już tylko pasażerowie odlatujący, przyda się znajomość kilku pojęć:
HALA ODLOTÓW – miejsce w terminalu, w którym czekamy na komunikat o wejściu na pokład samolotu. Tutaj można skorzystać z oferty sklepów, restauracji, kawiarni.
HALA PRZYLOTÓW – miejsce, do którego udajemy się tuż po przylocie i odbieramy bagaż rejestrowany.
EXECUTIVE LOUNGE – specjalna, luksusowa poczekalnia w hali odlotów dla pasażerów klasy pierwszej lub biznes oraz dla wszystkich, którzy wykupią taką usługę.
BOARDING TIME – czyli czas wsiadać! Od tej godziny rozpoczyna się wpuszczanie pasażerów na pokład samolotu.
GATE – podczas wylotu to ostatni punkt w terminalu.  Gate’y znajdują się na hali odlotów i są ponumerowanymi bramkami prowadzącymi do konkretnego samolotu.  Nie pomyl numeru!

INNE PRZYDATNE POJĘCIA

CZARTERY – specjalne rejsy obsługiwane przez linie lotnicze, najczęściej na trasach do kurortów wakacyjnych. Miejsca w samolotach przewoźników czarterowych sprzedają zazwyczaj tour operatorzy, wraz z pełnym pakietem tj. zakwaterowaniem, wyżywieniem etc.
INFANT - niemowlę; termin ten określa dziecko w wieku do dwóch lat, nie posiadające prawa do własnego miejsca w samolocie (podróżujące na kolanach rodziców) ani prawa do bagażu.
FLIGHT DELAYED – drugie najmniej lubiane przez pasażerów określenie, bo oznaczające spóźnienie samolotu. Pierwszym jest FLIGHT CANCELLED, czyli odwołanie lotu.
OVERBOOKING – często linie lotnicze sprzedają kilka biletów więcej na rejs, niż miejsc w samolocie, gdyż zdarza się, że nie wszyscy pasażerowie stawiają się na dany lot. Overbooking ma miejsce wówczas, gdy zabraknie siedzenia dla pasażera. Jeżeli pasażer nie poleci wybranym lotem, obowiązkiem linii lotniczej jest zapewnienie miejsca na najbliższy dostępny lot.
TIMETABLE – tablica z rozkładem lotów.
UM (unaccompanied minor) – dziecko podróżujące pod opieką linii lotniczej.


Drukuj stronę | Zobacz w postaci pliku PDF