Zwiedzaj Wrocław i Dolny Śląsk
Witamy Państwa w miejscu, które nie zna nudy. Miejscu, w którym świetnie się mieszka i równie cudownie się je odwiedza. Graniczące z Niemcami oraz Czechami województwo dolnośląskie – to swoista „Europa w pigułce”. Miejsce, któremu warto przejrzeć się z bliska. Tutaj zróżnicowany krajobraz poprzecinany siecią rzek i kanałów przenika się z niezwykłą atmosferą miast i miasteczek, przyciągając turystów nie tylko licznymi zabytkami, ale również wieloma atrakcjami – od podziemi aż po górskie szczyty. Warto zdobyć je wszystkie.
Wrocław
Stolica Dolnego Śląska, czwarte co do wielkości miasto w Polsce jest nie tylko prężnym ośrodkiem gospodarczym, ale także jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, którego oferta kulturalna może konkurować z innymi metropoliami Europy. Wspaniały rynek oraz ciągnące się wzdłuż Odry bulwary zachęcają do spacerów zarówno za dnia, jak i w nocy — gdy dech zapiera wspaniała iluminacja mostów i licznych nadodrzańskich zabytków. O otwartości i gościnności wrocławian najlepiej świadczą rzesze turystów, coraz liczniej i chętniej odwiedzających nasze miasto.
Ostrów Tumski
To najstarsza część Wrocławia. Otoczony wodami Odry dawny gród, który dał początek miastu, mieści wspaniałe zabytki architektoniczne. Najokazalsze z nich to odbudowana po wojennych zniszczeniach gotycka katedra św. Jana Chrzciciela oraz niezwykła kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja – dwukondygnacyjny ceglany kościół halowy. Znajduje się tu również Muzeum Archdiecezjalne, które od ponad 100 lat gromadzi zabytki sztuki sakralnej, w tym słynną Księgę henrykowską z XIII–XIV wieku z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim (w roku 2015 dokument wpisano na Listę Pamięć Świata UNESCO). Tylko tutaj nocą można zobaczyć latarnika zapalającego gazowe latarnie.
Hydropolis
Hydropolis – wrocławskie centrum edukacji ekologicznej – jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów Europie. Jest to jedyne miejsce w Polsce, które pokazuje niemal wszystkie oblicza wody. Na zwiedzających czeka blisko 70 interaktywnych urządzeń i multimedialnych instalacji.
Wrocławski Ogród Zoologiczny
ZOO we Wrocławiu jest najstarsze w Polsce i posiada bogatą kolekcję zwierząt. Żyje tu 14 tysięcy zwierząt, przedstawicieli ponad 1100 gatunków.
Największą atrakcją jest Afrykarium – unikatowe na skalę światową oceanarium prezentujące wyłącznie gatunki zamieszkujące Czarny Ląd – od plaży Morza Czerwonego po dżunglę Kongo. Zachwycają m.in. żółwie, kolorowe ryby, hipopotamy, płaszczki, rekiny, pingwiny i krokodyle oraz zjawiskowe manaty.
Polecane linki:
Dolny Śląsk
Nasze województwo jest regionem słynącym z tajemnic. W myśl hasła „odkryj Dolny Śląsk” znajdziemy tu skarby i sekrety, które najlepiej smakują, gdy poznajemy je osobiście.
Dolny Śląsk to przede wszystkim skomplikowana historia, zderzające się i wzajemnie przenikające wpływy różnych narodowości i kultur, które pozostawiły tu przepiękne zabytki. Najbardziej wartościowe z nich to wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO – Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze oraz Hala Stulecia we Wrocławiu, a także ubiegający się o dopisanie do tego prestiżowego grona – Młyn Papierniczy w Dusznikach Zdroju. A wymienione miejsca, to tylko wierzchołek góry dolnośląskich atrakcji na którą warto się wspiąć.
Tajemniczy Dolny Śląsk
Specjalnością regionu są zagadkowe podziemia. Jednym z najważniejszych tego typu obiektów jest Podziemne Miasto Osówka w Górach Sowich, które podczas II wojny światowej było częścią projektu Riese (niem.: Olbrzym), czyli rozpoczętego w 1943 roku programu budowy sieci podziemnych hal i korytarzy. Wielką popularnością wśród „łowców tajemnic” cieszą się również niezbadane do dziś i niedawno udostępnione do zwiedzania podziemia Zamku Książ. W skale, na której stoi zamek, wykuto podczas wojny sieć korytarzy, sięgających nawet 50 metrów w głąb. Tuż przed nadejściem wojsk radzieckich tunele zostały zaminowane. Od tego czasu podziemny labirynt porusza wyobraźnię kolejnych pokoleń badaczy. Niektórzy z nich są przekonani, że to właśnie tam ukryta została Bursztynowa Komnata. Spośród licznych dolnośląskich podziemi warta odwiedzenia jest także Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie czy podbijająca serca najmłodszych – Kopalnia Złota w Złotym Stoku.
Zamki i Pałace
Opisując Dolny Śląsk, nie sposób nie wspomnieć o zamkach i pałacach. Region jest skupiskiem największej liczby tego typu obiektów w Polsce. Wiele odrestaurowanych, urzekających swoim pięknem, które pozwalają dziś każdemu poczuć się członkiem szlacheckiej rodziny. Miejscem, gdzie tych architektonicznych perełek znajdziemy bardzo dużo, jest znajdująca się w Kotlinie Jeleniogórskiej Dolina Pałaców i Ogrodów. Tylko tutaj, w niedalekiej od siebie odległości obejrzeć można prawie trzydzieści pałaców, zamków i dworów.
Warto zwiedzić trzeci co do wielkości zamek w Polsce – Zamek Książ, lub też poznać przypominający bajkowy Hogwart z powieści o Harrym Potterze – Zamek Czocha.
Wycieczki górskie
Geografia i historia Dolnego Śląska sprawiają, że przyciąga on zwolenników różnych form spędzania wolnego czasu. Można tu odwiedzić jaskinie, spróbować górskich wspinaczek, wiosną i latem przemierzać rowerowe szlaki, a zimą oddać się białemu szaleństwu. Do największych ośrodków sportów zimowych na Dolnym Śląsku należą Szklarska Poręba i Karpacz w Karkonoszach, Świeradów-Zdrój w Górach Izerskich, ośrodek Czarna Góra na Masywie Śnieżnika i Zieleniec w Górach Orlickich. Wspaniałe warunki dla uprawiania biegów narciarskich oferują Sudety. Na położonej w Górach Izerskich Polanie Jakuszyckiej rozgrywana jest największa w Polsce impreza narciarstwa biegowego przyciągająca uczestników niemal z całego świata – Bieg Piastów. Polana Jakuszycka słynie nie tylko ze wspaniałych tras narciarskich, ale także z doskonałych warunków pogodowych. Śnieg najczęściej leży tu aż do maja!