Kontrola bezpieczeństwa

Aby każdy pasażer mógł czuć się podczas podróży bezpiecznie i komfortowo, niezbędna jest kontrola bezpieczeństwa, której dokonują funkcjonariusze Służby Ochrony Lotniska.
Przed podejściem do stanowiska kontroli bezpieczeństwa należy upewnić się, że w bagażu podręcznym nie ma przedmiotów zabronionych do przewozu. Wszystkie przedmioty metalowe, z którymi wchodzimy do hali odlotów (klucze, zegarki, paski, telefony komórkowe, bilon, itp.) oraz większe urządzenia elektroniczne (laptopy, dekodery, etc.) należy umieścić w specjalnych kuwetach i położyć je na taśmie urządzenia rentgenowskiego wraz z  bagażem podręcznym. Pracownicy lotniska dokonujący kontroli bezpieczeństwa poproszą nas także o umieszczenie w kuwetach wierzchniego okrycia: kurtki, marynarki, żakiety, mogą również poprosić o zdjęcie obuwia i prześwietlić je urządzeniem rentgenowskim. Wszelkie płyny, żele i aerozole, które chcemy wnieść na pokład samolotu, powinny być umieszczone w pojemnikach o maksymalnej objętości 100 ml/100 g i powinny zmieścić się w jednej, przezroczystej, zamykanej torebce plastikowej o objętości nieprzekraczającej jednego litra. Przybliżone wymiary takiej torby to 22 cm x 15 cm.
Aby kontrola bezpieczeństwa przebiegała sprawnie, do dyspozycji pasażerów są pracownicy lotniska, którzy odpowiedzą na Państwa pytania i służą pomocą w przygotowaniu się do kontroli.
Więcej informacji na temat kontroli pasażerów i bagażu tutaj.

Dangerous Goods czyli Materiały Niebezpieczne w transporcie lotniczym
Niektóre materiały, których używamy w naszym codziennym życiu, wydają się nieszkodliwe: lakiery do włosów, baterie litowe, perfumy, zapałki i in. Jednak mogą być one bardzo niebezpieczne podczas transportu drogą powietrzną. Dla własnego bezpieczeństwa i unikania potencjalnych kar bardzo ważne jest, aby przed lotem dokładnie przeczytać poniżej zawarte informacje:

Baterie litowe są zawarte w wielu przedmiotach użytku codziennego. Twój telefon komórkowy, laptop, tablet lub nawet kamera są zasilane akumulatorami litowo-jonowymi. Po uszkodzeniu, zwarciu lub przegrzaniu akumulatory mogą się zapalić. Pamiętaj aby nosić swoje przenośne urządzenia elektroniczne (np. aparaty fotograficzne, laptopy i telefony) w bagażu podręcznym, a nie w bagażu rejestrowanym. Na pokładzie samolotu możemy korzystać z naszych laptopów, czytników e-booków, tabletów lub odtwarzaczy MP3 do pracy, czytania, słuchania muzyki lub oglądania filmów. Nawet nasze telefony komórkowe mogą być używane w większości samolotów, np.  proste gry. Należy jednak pamiętać, że mogą one zakłócać prawidłowe działanie sprzętu samolotu. Dlatego należy je zawsze przełączać na „tryb samolotowy”.Elektroniczne papierosy (e-papierosy) zawierają baterię i element grzewczy, który odparowuje parę ciekłą, aby symulować palenie tytoniu. Do Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO) zgłoszono kilka incydentów związanych z przegrzaniem e-papierosów, co spowodowało pożar w bagażu rejestrowanym. Z tego powodu urządzenia te mogą być przewożone wyłącznie w kabinie, a ładowanie ich na pokładzie samolotu jest zabronione.

Osobiste urządzenia transportowe czyli małe urządzenia do transportu osobistego zasilane baterią litową, znane również jako hoverboards, urządzenia samobalansujące lub płyty grawitacyjne, były jednym z ostatnio sprzedawanych urządzeń. Zdarzały się jednak wypadki, w których przedmioty te lub ich akumulatory przegrzewały się, zapalały się, a nawet eksplodowały. Pasażerom nie wolno przewozić tych baterii w bagażu rejestrowanym, ponieważ baterie mają wskaźnik 100 Wh lub więcej. Z powodu wysokiego ryzyka stwarzanego przez te urządzenia wiele linii lotniczych postanowiło dodatkowo ograniczyć transport w kabinie. Bezpieczniej jest więc zostawić te przedmioty w domu podczas lotu.

 


Drukuj stronę | Zobacz w postaci pliku PDF