Odprawa biletowo-bagażowa

Jeśli pasażer dokonuje odprawy na lotnisku, po przybyciu na miejsce powinien sprawdzić na monitorach systemu informacyjnego znajdujących się we wszystkich strefach terminalu, przy którym stanowisku dokonywana jest odprawa na dany rejs. Stanowiska odprawy biletowo-bagażowej (check-in) znajdują się w części ogólnodostępnej terminalu (sprawdź na planie lotniska). Tam podróżny okazuje bilet lub potwierdzenie rezerwacji i dokument tożsamości (oraz inne dokumenty, jeżeli są wymagane) i nadaje bagaż, który jest odpowiednio oznakowany i po przejściu kontroli bezpieczeństwa oraz kontroli celnej (jeżeli jest wymagana) -  kierowany jest do samolotu. Następnie pasażer otrzymuje kartę pokładową (boarding pass) z dołączonym do niej potwierdzeniem nadania bagażu (niezbędne przy ewentualnej reklamacji bagażowej). Karta pokładowa upoważnia do wejścia na pokład samolotu, a także uprawnia do robienia zakupów w strefie po kontroli bezpieczeństwa.


OGÓLNE WARUNKI PODRÓŻY

Czas otwarcia i zamknięcia stanowisk odpraw regulują przepisy poszczególnych linii lotniczych. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami podróży przewoźników w momencie dokonywania rezerwacji biletów.

Kliknij na logo przewoźnika, aby sprawdzić szczegółowe informacje.

 

Zalecamy pasażerom wczesne zgłaszanie się do odprawy, a w przypadku odprawy online – dokonania odprawy we wskazanym przez linię lotniczą czasie. Przewoźnik zastrzega sobie prawo do anulowania rezerwacji i niewpuszczenia na pokład osób, które nie dokonają odprawy w wymaganym przez przewoźnika terminie.


Dangerous Goods czyli Materiały Niebezpieczne w transporcie lotniczym

Niektóre materiały, których używamy w naszym codziennym życiu, wydają się nieszkodliwe: lakiery do włosów, baterie litowe, perfumy, zapałki i in. Jednak mogą być one bardzo niebezpieczne podczas transportu drogą powietrzną. Dla własnego bezpieczeństwa i unikania potencjalnych kar bardzo ważne jest, aby przed lotem dokładnie przeczytać poniżej zawarte informacje:

Baterie litowe są zawarte w wielu przedmiotach użytku codziennego . Twój telefon komórkowy, laptop, tablet lub nawet kamera są zasilane akumulatorami litowo-jonowymi. Po uszkodzeniu, zwarciu lub przegrzaniu akumulatory mogą się zapalić. Pamiętaj aby nosić swoje przenośne urządzenia elektroniczne (np. aparaty fotograficzne, laptopy i telefony) w bagażu podręcznym, a nie w bagażu rejestrowanym. Na pokładzie samolotu możemy korzystać z naszych laptopów, czytników e-booków, tabletów lub odtwarzaczy MP3 do pracy, czytania, słuchania muzyki lub oglądania filmów. Nawet nasze telefony komórkowe mogą być używane w większości samolotów, np.  proste gry. Należy jednak pamiętać, że mogą one zakłócać prawidłowe działanie sprzętu samolotu. Dlatego należy je zawsze przełączać na „tryb samolotowy”.

Elektroniczne papierosy (e-papierosy) zawierają baterię i element grzewczy, który odparowuje parę ciekłą, aby symulować palenie tytoniu. Do Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO) zgłoszono kilka incydentów związanych z przegrzaniem e-papierosów, co spowodowało pożar w bagażu rejestrowanym. Z tego powodu urządzenia te mogą być przewożone wyłącznie w kabinie, a ładowanie ich na pokładzie samolotu jest zabronione.

Osobiste urządzenia transportowe czyli małe urządzenia do transportu osobistego zasilane baterią litową, znane również jako hoverboards, urządzenia samobalansujące lub płyty grawitacyjne, były jednym z ostatnio sprzedawanych urządzeń. Zdarzały się jednak wypadki, w których przedmioty te lub ich akumulatory przegrzewały się, zapalały się, a nawet eksplodowały. Pasażerom nie wolno przewozić tych baterii w bagażu rejestrowanym, ponieważ baterie mają wskaźnik 100 Wh lub więcej. Z powodu wysokiego ryzyka stwarzanego przez te urządzenia wiele linii lotniczych postanowiło dodatkowo ograniczyć transport w kabinie. Bezpieczniej jest więc zostawić te przedmioty w domu podczas lotu.Powrót do Na lotnisku – poradnik


Drukuj stronę | Zobacz w postaci pliku PDF