TEL AWIW – Poznaj bramę Orientu

Kiedy polecę? Przykładowe opcje podróży

Trasę do Tel Awiwu obsługuje PLL LOT.

  • Wylot z Wrocławia: sobota 05:35/ Powrót do Wrocławia: niedziela 00:25 (2 dni)
  • Wylot z Wrocławia: poniedziałek 05:35 / Powrót do Wrocławia: niedziela 00:25 (7 lub 14 dni)
  • Wylot z Wrocławia: sobota 05:35 / Powrót do Wrocławia: piątek 00:25 (6 lub 12 dni)

    

   Znajdź najlepszą ofertę cenową:

   Rozpocznij wakacje już na lotnisku!

   DOJAZD: SZYBKO I WYGODNIE


   PARKING: TANIO I KOMFORTOWO.

    

   REZERWUJ ONLINE:

   NA LOTNISKU:

   Kliknij i sprawdź, co kupić, gdzie zjeść i napić się kawy.

   Jak spędzę czas?

   Tel Awiw to tętniąca życiem metropolia, jedna z najnowocześniejszych na świecie, a także izraelskie zagłębie klubów muzycznych. Znajdziesz tam również piękne plaże, o łącznej długości 14 km, przyjemną nadmorską promenadę. Warto zobaczyć również klimatyczny port w Starej Jaffie (w odległości spaceru z Tel Awiwu).

   Magnesem dla turystów jest oczywiście Jerozolima. Zwiedzanie krętych, wąskich uliczek Starego Miasta pobudza wyobraźnię, podobnie jak widok m.in. Bramy Damasceńskiej, Ściany Płaczu czy Bazyliki Grobu Pańskiego. Z wieży pobliskiego kościoła protestanckiego zobaczysz zapierającą dech w piersiach panoramę Jerozolimy. Bardzo ciekawa jest też podziemna trasa archeologiczna i zwiedzanie Wzgórza Świątynnego, Góry Syjon czy Góry Oliwnej.

   Jednak Tel Awiw i Jerozolima, same w sobie fascynujące, to dopiero początek. W Izraelu, na stosunkowo niewielkiej powierzchni, znajdziesz zabytki starożytne i z późniejszych epok, fascynujące krajobrazy i przyrodę, a także atrakcje takie jak Morze Martwe czy Jezioro Galilejskie, z tętniącym życiem kurortem wczasowym Tyberiada. Warto zwiedzić również Betlejem, klasztor prawosławny Mar Saba, Meggido, arcyciekawe stanowisko archeologiczne, Nazaret. W Hajfie zwiedzisz m.in. klasztor karmelitów bosych Stella Maris, a także Mauzoleum Baba, jedno z najważniejszych miejsc świętych dla bahaistów.

   Lotnisko w Tel Awiwie jest również wygodnym punktem wypadowym dla wypraw do kurortów położonych nad Morzem Czerwonym.

   Praktyczne informacje

   Na miejscu:

   Lotnisko Ben Guriona, największe w Izraelu, znajduje się 15 km od centrum Tel Awiwu. Z terminalu 3 przez całą dobę odjeżdżają pociągi do centrum miasta (w dzień co 20 minut, w nocy raz na godzinę). Autobusami bez problemu dojedziesz do Jerozolimy, odległej tylko ok. 50 km od lotniska, czy Hajfy.

   Spróbuj koniecznie:

   Na śniadanie spróbuj na przykład malawach, czyli smażonych placków z ciasta podobnego do francuskiego. W czasie zwiedzania wzmocnisz się daniami o nazwach sabih, to pita z pieczonym bakłażanem i jajkiem na twardo, czy shawarma, czyli grillowanym, skrajanym mięsem z różnymi dodatkami, podawanym w picie lub chlebie laff. Popularną przekąską są na przykład pierożki sambusak (podobne do samosów), ale też kebab i falafel w przeróżnych wariantach. Jedną ze specjalności Izraela są też sałatki, jak na przykład tabuleh – złożona z kuskusu lub kaszy burgul z warzywami, z bogatą okrasą świeżych ziół. Coś na słodko? Spróbuj malabi – to rodzaj gęstego budyniu o wyraźnie różanym smaku i aromacie, podawany na zimno.

   To jednak tylko przykłady, ponieważ kuchnia Izraela jest niezwykle bogata. To prawdziwe spektrum kulinarnej kultury orientu. Znajdziesz tu m.in. elementy kuchni śródziemnomorskiej, arabskiej i tureckiej. Warto też dodać, że Tel Awiw to dziś jedna z kulinarnych stolic świata.

   Zapamiętaj:

   W Izraelu, na stosunkowo niewielkiej powierzchni, znajdziesz zabytki starożytne i z późniejszych epok, fascynujące krajobrazy, przyrodę i bogatą kulturę kulinarną, a także kurorty nad morzami Śródziemnym oraz Czerwonym.


   Drukuj stronę | Zobacz w postaci pliku PDF