TEL AWIW – Poznaj bramę Orientu – NOWOŚĆ LATO 2017

Kiedy polecę?

Bezpośrednie połączenie z Wrocławia do Tel Awiwu wystartuje już 20 czerwca 2017 roku. Do Izraela polecisz z PLL LOT.

Przykładowe opcje podróży

Samoloty na trasie do Tel Awiwu będą latały dwa razy w tygodniu – we wtorki i piątki. Dzięki temu łatwo zaplanować pobyt krótszy lub dłuższy urlop.

  • Wylot z Wrocławia: wtorek 07:05/ Powrót do Wrocławia: piątek 00:35 (3 dni)
  • Wylot z Wrocławia: piątek 06:30/ Powrót do Wrocławia: wtorek 00:35 (4 dni)
  • Wylot z Wrocławia: wtorek 07:50 / Powrót do Wrocławia: wtorek 00:35 (7 lub 14 dni)
  • Wylot z Wrocławia: sobota 06:30 / Powrót do Wrocławia: sobota 00:35 (7 lub 14 dni)

Znajdź najlepszą ofertę cenową:

Jak spędzę czas?

Tel Awiw to tętniąca życiem metropolia, jedna z najnowocześniejszych na świecie, a także izraelskie zagłębie klubów muzycznych. Znajdziesz tam również piękne plaże, o łącznej długości 14 km, przyjemną nadmorską promenadę. Warto zobaczyć również klimatyczny port w Starej Jaffie (w odległości spaceru z Tel Awiwu).

Magnesem dla turystów jest oczywiście Jerozolima. Zwiedzanie krętych, wąskich uliczek Starego Miasta pobudza wyobraźnię, podobnie jak widok m.in. Bramy Damasceńskiej, Ściany Płaczu czy Bazyliki Grobu Pańskiego. Z wieży pobliskiego kościoła protestanckiego zobaczysz zapierającą dech w piersiach panoramę Jerozolimy. Bardzo ciekawa jest też podziemna trasa archeologiczna i zwiedzanie Wzgórza Świątynnego, Góry Syjon czy Góry Oliwnej.

Jednak Tel Awiw i Jerozolima, same w sobie fascynujące, to dopiero początek. W Izraelu, na stosunkowo niewielkiej powierzchni, znajdziesz zabytki starożytne i z późniejszych epok, fascynujące krajobrazy i przyrodę, a także atrakcje takie jak Morze Martwe czy Jezioro Galilejskie, z tętniącym życiem kurortem wczasowym Tyberiada. Warto zwiedzić również Betlejem, klasztor prawosławny Mar Saba, Meggido, arcyciekawe stanowisko archeologiczne, Nazaret. W Hajfie zwiedzisz m.in. klasztor karmelitów bosych Stella Maris, a także Mauzoleum Baba, jedno z najważniejszych miejsc świętych dla bahaistów.

Lotnisko w Tel Awiwie jest również wygodnym punktem wypadowym dla wypraw do kurortów położonych nad Morzem Czerwonym.

Praktyczne informacje

Na miejscu:

Lotnisko Ben Guriona, największe w Izraelu, znajduje się 15 km od centrum Tel Awiwu. Z terminalu 3 przez całą dobę odjeżdżają pociągi do centrum miasta (w dzień co 20 minut, w nocy raz na godzinę). Autobusami bez problemu dojedziesz do Jerozolimy, odległej tylko ok. 50 km od lotniska, czy Hajfy.

Spróbuj koniecznie:

Na śniadanie spróbuj na przykład malawach, czyli smażonych placków z ciasta podobnego do francuskiego. W czasie zwiedzania wzmocnisz się daniami o nazwach sabih, to pita z pieczonym bakłażanem i jajkiem na twardo, czy shawarma, czyli grillowanym, skrajanym mięsem z różnymi dodatkami, podawanym w picie lub chlebie laff. Popularną przekąską są na przykład pierożki sambusak (podobne do samosów), ale też kebab i falafel w przeróżnych wariantach. Jedną ze specjalności Izraela są też sałatki, jak na przykład tabuleh – złożona z kuskusu lub kaszy burgul z warzywami, z bogatą okrasą świeżych ziół. Coś na słodko? Spróbuj malabi – to rodzaj gęstego budyniu o wyraźnie różanym smaku i aromacie, podawany na zimno.

To jednak tylko przykłady, ponieważ kuchnia Izraela jest niezwykle bogata. To prawdziwe spektrum kulinarnej kultury orientu. Znajdziesz tu m.in. elementy kuchni śródziemnomorskiej, arabskiej i tureckiej. Warto też dodać, że Tel Awiw to dziś jedna z kulinarnych stolic świata.

Zapamiętaj:

W Izraelu, na stosunkowo niewielkiej powierzchni, znajdziesz zabytki starożytne i z późniejszych epok, fascynujące krajobrazy, przyrodę i bogatą kulturę kulinarną, a także kurorty nad morzami Śródziemnym oraz Czerwonym.

 


Drukuj stronę | Zobacz w postaci pliku PDF