Dziecko w podróży

Przygotowanie do podróży
Wszystkie kwestie dotyczące podróżowania z dzieckiem, a więc ewentualne ograniczenia wiekowe, wymagane dokumenty, opłaty etc. regulują przepisy linii lotniczych i należy się z nimi dokładnie zapoznać na etapie planowania podróży.
Kliknij na logo przewoźnika, aby sprawdzić szczegółowe informacje.

Zwykle niemowlęta i dzieci, które nie ukończyły 2 roku życia (infant) nie mają osobnego miejsca w samolocie i podróżują na kolanach rodziców. Zazwyczaj w tanich liniach lotniczych takim podróżnym nie przysługuje bagaż kabinowy ani podręczny, choć przepisy te mogą się różnić w zależności od przewoźnika. Starsze dzieci podróżują pod opieką dorosłych na swoich siedzeniach. Istnieje możliwość wykupienia specjalnej asysty personelu pokładowego dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych. W takiej sytuacji opiekę nad dzieckiem od momentu odprawy i kontroli bezpieczeństwa do przekazania dziecka wskazanej osobie dorosłej w porcie docelowym sprawuje personel obsługi pasażerskiej na lotnisku oraz personel pokładowy. Rodzice lub opiekunowie, których dzieci podróżują samodzielnie, zobowiązani są wypełnić specjalny dokument, który można otrzymać od przewoźnika lub na lotnisku.
W zależności od linii lotniczych dzieci powyżej określonego wieku mogą podróżować bez opieki dorosłych. W niektórych krajach wymagane jest pisemne pozwolenie rodziców na podróż osoby nieletniej.

Opłaty
Tradycyjni przewoźnicy (np. LOT, Lufthansa, SAS etc.) oferują zniżki na bilety dla dzieci. Najmłodsi pasażerowie mogą też zbierać mile, czyli punkty za przeloty, które wymienią na nagrody.

Na lotnisku
Pomimo restrykcyjnych zasad dotyczących przewożenia płynów, pokarmy i napoje dla dzieci na czas podróży nie muszą być pakowane w plastikowe torebki, ale zostaną poddane kontroli.
Dziecko w podróżyDo samolotu możesz zabrać wózek dziecięcy, który nadasz przy odprawie biletowo-bagażowej albo zostawisz przed samolotem. Wózek zostanie oznakowany, podobnie jak bagaż i trafi do luku bagażowego.
Na wrocławskim lotnisku znajdują się odpowiednio wyposażone pokoje dla rodziców podróżujących z małymi dziećmi, gdzie można w kameralnych warunkach dokonać podstawowych zabiegów higienicznych przy dziecku. W hali odlotów, w strefie po odprawie i kontroli bezpieczeństwa, znajduje się kącik dla dzieci, w którym najmłodsi pasażerowie mogą miło spędzić czas przed odlotem. Podczas oczekiwania na odlot nie lada atrakcją dla najmłodszych może być podglądanie z hali odlotów płyty lotniska. Obserwowanie samolotów i obsługujących je pojazdów to ciekawe zajęcie nie tylko dla dzieci, ale również dla ich opiekunów. Nic dziwnego, gdyż dla większości to widok niecodzienny.

Sprawdź na planie terminalu:
- pokoje dla rodziców z dzieckiem
- kącik dla dzieci

 

 

 

 

 

 

W samolocie
Co warto mieć na pokładzie, aby podróż nie sprawiała kłopotu dzieciom i ich opiekunom?
Trzeba pamiętać że start i lądowanie samolotu to dwa najgorsze momenty dla dziecka ze względu na zmianę ciśnienia, dlatego też dobrze jest podać mu coś do picia lub ssania.
Dziecko w podróżyWarto wiedzieć, że często w liniach tradycyjnych możesz zamówić przy dokonywaniu rezerwacji lub odprawy przez internet specjalny posiłek dla dzieci. Jeśli chcesz przygotować mleko dla niemowląt zwykle istnieje taka możliwość – wystarczy poprosić o to personel pokładowy. Należy jednak wcześniej sprawdzić u przewoźnika, czy oferują tego typu usługę. W tanich liniach lotniczych catering jest płatny i niekoniecznie dostosowany do potrzeb dzieci, dlatego w tym przypadku należy zadbać o przygotowanie ewentualnego posiłku dla dziecka przed podróżą.
Każda mama lub tato wie, jak nieprzyjemnie może się zrobić, kiedy dziecko zaczyna się nudzić. Nie zawsze najmłodsi pasażerowie otrzymują od linii lotniczych zestawy do zabawy bądź upominki lub mają możliwość obejrzenia kreskówek w samolocie. Dorzuć więc do torby podręcznej książeczkę, kolorowankę bądź zaplanuj wcześniej odpowiednie zabawy, które sprawią, że czas spędzony w samolocie upłynie szybko i miło.

Kobiety w ciąży
Kobiety w ciąży przy planowaniu podróży samolotem powinny zapoznać się dokładnie z warunkami podróży przewoźnika, które jasno precyzują, m.in. jakie dokumenty są wymagane przez linię i jakie są ograniczenia dotyczące podróżowania samolotem kobiet w ciąży.

Polecane artykuły
Poradnik: Lot z dzieckiem – pasazer.com

Dziecko pod opieką przewoźnika – wrolot.com.pl


Drukuj stronę | Zobacz w postaci pliku PDF