Testy na COVID-19 na lotnisku – wszystkie informacje


SZYBKIE TESTY PO PRZYLOCIE

Wychodząc naprzeciw potrzebom pasażerów, pozostając w zgodzie z aktualnymi przepisami informujemy, że od 30 stycznia br. na naszym lotnisku każdy pasażer przylatujący rejsem bezpośrednim spoza strefy Schengen może wykonać szybki test antygenowy na obecność koronawirusa. Punkt diagnostyczny badań na obecność COVID-19 znajduje się przed stanowiskami kontroli granicznej. Koszt wykonania testu to 200 zł, czas oczekiwania na wynik – około 15 minut. Negatywny wynik testu umożliwia zwolnienie z 10-dniowej kwarantanny. Punkt jest otwarty zawsze przy każdym przylocie ze strefy Non Schengen, nawet w nocy.

Zgodnie z aktualnymi rozporządzeniami wyniki tych testów są akceptowane przez odpowiednie służby ponieważ wykonywane są przed przekroczeniem granicy kraju.

Więcej o testach i zwolnieniu z kwarantanny: https://www.gov.pl/web/gis/komunikat-glownego-inspektora-sanitarnego6?fbclid=IwAR0VeVAtbLrWt20GS3f2IyeqoYWgFFPxeP6J18NcvdvOyjjEzax_TYxOB1c

UWAGA! Testów antygenowych na lotnisku NIE WYKONUJE laboratorium PORT ŁUKASIEWICZ.

SZYBKIE TESTY PRZED ODLOTEM

Na naszym lotnisku wykonywane są też szybkie testy antygenowe przed odlotem. Do tej pory mogli korzystać z tej usługi jedynie pasażerowie lecący do Holandii, którzy zobowiązani są do przedstawienia negatywnego wyniku testu antygenowego wykonanego 4h przed odlotem wraz z negatywnym wynikiem testu molekularnego PCR wykonanego na 72 godziny przed odlotem.

NOWOŚĆ! W związku z dużym zainteresowaniem tą ofertą wśród pozostałych pasażerów – od 5 lutego szybkie testy przed odlotem w cenie 150 zł są dostępne dla wszystkich pasażerów odlatujących z Wrocławia.

Wszystkich chętnych wylatujących do pozostałych krajów prosimy o sprawdzenie przepisów przed zaplanowaną podróżą i zapraszamy do wykonania testu na lotnisku.

UWAGA! Testów antygenowych na lotnisku NIE WYKONUJE laboratorium PORT ŁUKASIEWICZ.

TESTY PCR NA LOTNISKU (WYKONYWANE PRZEZ PORT ŁUKASIEWICZ)

Na naszym lotnisku funkcjonuje punkt testów PCR, który znajduje się na parkingu B. Punkt na lotnisku jest dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-12.00. Koszt jednego badania to 435 zł brutto. Testy wykonywane są metodą Real Time-qPCR, jedną z najbardziej sprawdzonych i polecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) genetycznych technik diagnostycznych w kierunku koronawirusa. Badanie pozwala zweryfikować, czy w danej chwili w organizmie pacjenta obecny jest wirus SARS-CoV-2. Cała procedura w punkcie na lotnisku trwa kilka minut. Jak przebiega? W pierwszym etapie personel przeprowadza krótki wywiad niezbędny do uzupełnienia dokumentacji medycznej, prosi pacjenta o zdezynfekowanie rąk i, po ściągnięciu przez niego maseczki, specjalną szpatułką pobiera wymaz z gardła i nosa. Tak przygotowana próbka zostaje zabezpieczona w specjalnym pojemniku i przekazana do Laboratorium Diagnostycznego na terenie Łukasiewicz – PORT. Dodajmy, że Laboratorium zostało wpisane na prowadzoną przez Ministerstwo Zdrowia listę laboratoriów COVID-19.

Wyniki wydawane są do 48 h. Możliwe jest też tłumaczenie wyniku na angielski (dodatkowo kosztuje to 50 zł).

Osoby poddające się testom, które wjadą na teren terminalu, nie będą ponosić opłaty parkingowej (wjazd na parking B znajduje przed głównymi szlabanami parkingowymi). Bilety są walidowane w punkcie pobrań.

Jak się przygotować do pobrania wymazu?*

Przed przyjazdem należy przepłukać usta przegotowaną wodą i nie jeść przynajmniej na 2-3 godziny przed pobraniem wymazu.
Bezpośrednio przed pobraniem wymazu:

  • nie myć zębów
  • nie stosować płynów do płukania ust
  • nie używać gum do żucia lub tabletek/cukierków do ssania
  • nie czyścić nosa (płukanie, wydmuchiwanie)
  • wyjąć ruchome protezy zębowe.

Osoba, od której pobierany będzie wymaz musi posiadać dowód osobisty – niezbędny do identyfikacji danych, maseczkę/przyłbicę – założoną minimum na czas obecności na terenie lotniska, środek do dezynfekcji rąk – przed pobraniem należy zdezynfekować ręce.

*Informacje udostępnione przez Łukasiewicz – PORT.

Po więcej informacji zapraszamy:
SZYBKIE TESTY PRZED ODLOTEM – informacji udzielą pracownicy przy wejściu do terminalu
TESTY PCR NA LOTNISKU – informacji udziela Łukasiewicz – PORT: https://www.port.org.pl/pl/testy-covid-19-osoby-prywatne/.


Powrót do aktualności | Drukuj stronę