Podróże bez zmian


Od 1 lutego Wielka Brytania oficjalnie nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Czy w związku z tym nastąpiły jakieś zmiany w ruchu lotniczym? Czy opuszczenie wspólnoty przez Wielką Brytanię ma konsekwencje dla pasażerów podróżujących na Wysypy?

Zgodnie z ustaleniami dotyczącymi umowy brexitowej, wszyscy obywatele Unii Europejskiej mogą podróżować do Wielkiej Brytanii na dotychczas obowiązujących zasadach. Jak wyjaśnia Tomasz Lenart, kierownik obsługi pasażerskiej w Porcie Lotniczym Wrocław, na ten moment nic się nie zmienia w ruchu lotniczym. – Wszyscy pasażerowie wylatujący na Wyspy z wrocławskiego lotniska mogą być spokojni. Aby przekroczyć granicę, niezbędny będzie jeden dokument osobisty: ważny dowód tożsamości lub paszport – wyjaśnia Tomasz Lenart.

Zgodnie z porozumieniem pomiędzy Unią Europejską i Wielką Brytanią po 31 stycznia 2020 roku rozpoczął się okres przejściowy, w którym utrzymane zostają wszystkie zasady dotyczące podróżowania na Wyspy. Dotyczy to zarówno pasażerów, przewoźników lotniczych, jak i służb celnych. Nadal można zatem przekraczać granicę na podstawie dowodu osobistego. Nie zmieniają się również zasady przewozu towarów czy przepisy dotyczące akcyzy. – Wielka Brytania nadal pozostaje członkiem wspólnego rynku Unii Europejskiej. Co prawda mogą się pojawić w tym zakresie pewne zmiany w ciągu bieżącego roku, jednak władze Zjednoczonego Królestwa poinformują o tym z odpowiednim wyprzedzeniem – dodaje Tomasz Lenart, kierownik obsługi pasażerskiej wrocławskiego lotniska.

Wielka Brytania ciągle pozostaje jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdowych z Polski. Ze stolicy Dolnego Śląska dolecimy bezpośrednio nie tylko do Londynu (Stansted, Luton), Bristolu, Birmingham, Nottingham, Doncaster Scheffield, ale też do Manchesteru, Liverpoolu i Leeds. Stałym zainteresowaniem cieszą się także loty do Szkocji – Newcastle, Edynburga oraz Glasgow.


Powrót do informacji prasowych | Drukuj stronę