Szlakiem cynamonowej bułeczki


Zimne skandynawskie wieczory kojarzą się przede wszystkim z przyjemnym kocem, dobrą lekturą, kubkiem gorącej kawy lub herbaty i … cynamonową bułeczką. Ten smakowity przysmak jest tradycyjnym wypiekiem Skandynawii, którym Szwedzi i Duńczycy zajadają się na co dzień.

Szwedzkie kanelbullar i duńskie kanelsnegle lub po prostu cynamonowe bułeczki 4 października obchodzą swoje święto. Ten tradycyjny wypiek zerka na przechodniów praktycznie z każdej piekarnianej witryny. Sukces cynamonowej bułeczki to idealne połączenie drożdżowego ciasta, dużej ilości cynamonu i oczywiście lukru. Do tego nie można zapomnieć o aromatycznej kawie. Szwedzi wypijają jej aż 10 kilogramów rocznie.

- Skandynawia to popularny kierunek w naszej ofercie. Warto jednak spojrzeć na ten europejski region pod kątem kulinarnej turystyki, która naprawdę wielu z nas może zaskoczyć – mówi Monika Półtorzycka-Jon, manager ds. marketingu i PR Portu Lotniczego Wrocław oraz dodaje, że październikowe święto cynamonowej bułeczki to dokonała okazja, by odwiedzić Kopenhagę (SAS), Göteborg (Wizz Air) czy też Sztokholm (Wizz Air).

Odwiedzając Skandynawię, warto skupić się na jej walorach kulinarnych. W Kopenhadze znajduje się Noma, restauracja z dwiema gwiazdkami Michelin, uznana w 2014 roku za najlepszą restaurację na świecie. Mniej wykwintną, ale równie interesującą kuchnię oferują uliczne street foody. Amatorzy tradycyjnych potraw powinni spróbować smørrebrød, czyli tradycyjnych kanapek z ciemnego żytniego pieczywa z dodatkiem ryb, krewetek czy wszechobecnego śledzia. Dostępne są również wersje mięsne. Udając się do Szwecji na kulinarny tour, warto spróbować śledzia w różnej postaci – najczęściej w bułce lub w postaci hamburgera. Dla miłośników mięsa i tradycyjnych smaków najlepszym wyborem będą znane również w Polsce mięsne pulpeciki, które najlepiej smakują z ziemniakami, sosem i odrobiną żurawiny. Dla odważnych, na deser, proponowany jest blodpudding przygotowany z mleka, mąki i krwi wieprzowej.


Powrót do informacji prasowych | Drukuj stronę