Odwiedź Gruzję


Gdy nad Wrocław nadciągają chmury i deszcze, a my wyciągamy z szafy jesienne płaszcze, w Batumi – mieście partnerskim Wrocławia, dwa i pół tysiąca kilometrów na południe, świeci słońce. Gruzja to idealna propozycja na jesienny oddech przed zimą.

Gaumardżos – to słowo otwiera praktycznie wszystkie drzwi do gruzińskich domów. Zwłaszcza, że Polacy są w Gruzji znani i lubiani. Nic więc dziwnego, że miastem partnerskim Wrocławia jest Batumi, czarnomorski kurort, który teraz przeżywa swoją drugą młodość. Lata temu śpiewały o nim „Filipinki”, a Batumi było dla Polaków symbolem luksusowych wakacji. Dziś do Batumi ściągają turyści, którzy dzięki dogodnym połączeniom lotniczym, obierają na wakacyjny celownik właśnie Gruzję.

Zwiedzanie Gruzji warto zacząć od Kutaisi, w którym lądują samoloty z Wrocławia. Punktem charakterystycznym miasta jest plac Agmaszenebeli z okazałą złotą fontanną. Z Kutaisi można się udać na zachód, czyli nad morze, do Batumi lub za wschód – do Tbilisi. Charakterystyczne budowle Batumi witają podróżnych już od czarnomorskiego brzegu. Wyróżnia się wśród nich zwłaszcza Wieża Alfabetu, ażurowa konstrukcja z literami gruzińskiego alfabetu. Będąc w Batumi, warto przejść się 8-kilometrowym nadmorskim bulwarem, wypić kawę na Piazza Square czy też podziwiać lasy bambusowe w jednym z ładniejszych na świecie ogrodów botanicznych. Miłośnicy herbaty poczują się w Gruzji jak w raju, bo pół godziny jazdy samochodem od Batumi znajdują się herbaciane pola, na których uprawia się tradycyjną gruzińską herbatę.  Udając się na wschód, do stolicy, warto zarezerwować sobie czas na spacer po starówce czy wjazd na górę Mtatsminda. Na tę ostatnią można dotrzeć kolejką linową. Na chwilę relaksu można liczyć zaś w łaźniach siarkowych. Wieczór warto spędzić przechadzając się uliczkami stolicy, bo podświetlone nocą Tbilisi to niezapomniany widok.

- Z roku na rok obserwujemy wzrost zainteresowania lotami do Gruzji. Kraj ten to nie tylko wspaniałe krajobrazy, ale również pyszne jedzenie i przede wszystkim wspaniali ludzie – mówi Monika Półtorzycka-Jon, manager ds. marketingu i PR Portu Lotniczego Wrocław. Gruzja cieszy się popularnością z uwagi na swoją różnorodność. Wymarzony urlop mogą zaplanować tu zarówno plażowicze, jak i miłośnicy górskich wędrówek. Z Wrocławia do Kutaisi (2,5 godziny jazdy samochodem od Batumi) samoloty Wizz Air odlatują dwa razy w tygodniu – we wtorki i w soboty. Wybierając się do Gruzji na niecałe dwa tygodnie, na przełomie października i listopada, za bilety w obie strony zapłacimy 318 zł (w terminie 26.10-05.11)*.

*Ceny z systemu rezerwacyjnego przewoźnika aktualne na dzień 23.09.2019r.


Powrót do informacji prasowych | Drukuj stronę