Podróż smakosza


Wielu turystów twierdzi, że kraje i ludzi najlepiej poznaje się od kuchni. Na pewno warto poznać kuchnię grecką i zasmakować w rybach, warzywach, owocach morza, oliwie i pieczonych mięsach.

Kto nie kocha kuchni z regionu Morza Śródziemnego i długich wieczorów za stołem, upływających na rozmowach i delektowaniu się potrawami bazującymi na rybach, owocach morza i warzywach? Dania kuchni śródziemnomorskiej przyrządzone ze świeżych lokalnych produktów najlepiej smakują tam, skąd się wywodzą. Na przykład w Grecji, z którą wiążą się początki europejskiej kultury, także tej kulinarnej.

Podstawą greckiej kuchni jest oczywiście oliwa wytwarzana z dojrzałych owoców drzewa oliwnego oraz warzywa, które wykorzystuje się do przyrządzania większości dań. Kulinarną ikoną są tzatziki, które serwuje się do zapieczonego pieczywa, mięsa (np. grillowanej wieprzowiny) lub ryb (z patelni lub z grilla). Grecy z wysp zajadają się aromatycznymi daniami z baraniny oraz dolmadakia, czyli ryżowo-mięsnym farszem zawiniętym w liście winogron. Grecy z kontynentu uwielbiają zapiekane w piecu mięsa (baranina, jagnięcina) i warzywa. Warto odwiedzić region historycznej Macedonii. Swoje gołąbki grecy z kontynentu zawijają nie w liście winogron jak wyspiarze, a w liście szczawiu. Warto spróbować białego sera owczego lub koziego z sokiem figowca, filetów z mątwy z koperkiem, grillowanej ośmiornicy i wielu innych pysznych potraw.

Z Wrocławia można dolecieć aż do dziewięciu miejsc w Grecji (pięciu na wyspach i dwóch na kontynencie). Biura podróży oferują czarterowe loty na Korfu, Zakynthos, Kretę (Heraklion), Kos, Rodos, do Kefalonii i Salonik. Ofertę uzupełniają tanie linie Ryanair, z którymi można wybrać się na Kretę (Chania – loty w poniedziałki i piątki) oraz do Aten (loty w piątki).  Za bilet do Aten w obie strony zapłacimy w wakacje ok. 539 zł (wylot: 30.08, powrót: 6.09)*. W podobnym terminie (od 26 sierpnia do 2 września) za podróż na Kretę zapłacimy ok. 793 zł*.

*Cena biletu z systemu rezerwacyjnego przewoźnika aktualna na dzień 30.07.2019.


Powrót do informacji prasowych | Drukuj stronę