Zielona stolica Anglii


To tu siedzibę ma najstarszy na świecie klub piłkarski. To tu od 1977 roku rozgrywane są snookerowe mistrzostwa świata. To stąd wywodzi się pięciu laureatów nagrody Nobla. Witamy w Sheffield.

Sheffield jest piątym co do wielkości miastem Wielkiej Brytanii. Śmiało można nazwać je zieloną stolicą Anglii, ponieważ prawie jedna trzecia terytorium Sheffield leży na obszarze parku narodowego Peak District. W granicach miasta mieści się 50 parków miejskich i 150 terenów zalesionych. Wokół rozciągają się wzgórza i zbiega się tu pięć rzek. Zieleń, góry i woda są przyrodniczymi wizytówkami tego miejsca.

Miejsca, które ma również bogate tradycje sportowe. To tu w 1857 r. powstał pierwszy na świecie piłkarski klub sportowy – Sheffield FC. Klub istnieje do dziś i obecnie gra w 2. lidze angielskiej. Sport na najwyższym poziomie można co roku podziwiać w teatrze Crucible, gdzie od ponad 40 lat (na pewno do 2027 r.) rozgrywane są mistrzostwa świata w snookerze – grze, w której od lat prym wiodą Brytyjczycy. Aktualnym mistrzem jest Walijczyk Mark Williams. Tegoroczny turniej potrwa od 20 kwietnia do 6 maja.

Sheffield szczyci się również dorobkiem naukowym lokalnego uniwersytetu, University of Sheffield, który wykształcił pięciu noblistów. W mieście działa także druga uczelnia – Sheffield Hallam University. Obie szkoły przyjmują co roku ok. 55 tys. studentów. Dziś miasto uchodzi za akademickie, ale niegdyś było ośrodkiem przemysłowym, słynącym głównie z produkcji noży najwyższej jakości. Będąc tu wypada zajrzeć do muzeum historii przemysłowej miasta (Abbeydale Industrial Hamlet), które mieści się w odrestaurowanym budynku starej huty. Z Wrocławia do Doncaster Sheffield dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki, latają samoloty Wizz Air. Podróż w dwie strony kosztuje 448 zł (wylot 19 kwietnia, powrót 26 kwienia).*

* Ceny lotów z systemów rezerwacyjnych przewoźników aktualne na dzień 25 lutego 2019 r.


Powrót do informacji prasowych | Drukuj stronę