Kluczowa inwestycja gotowa


Po sześciu miesiącach intensywnych prac nowe stanowisko na płycie do odladzania samolotów jest gotowe. Prace ukończono przed startem rekordowego sezonu zimowego.

Poranny szczyt to intensywny czas w Porcie Lotniczym Wrocław. Wtedy odlatuje najwięcej samolotów, ponad 10 w ciągu godziny. W sezonie zimowym, gdy temperatura spada poniżej zera, pada deszcz lub śnieg, przed startem wszystkie maszyny trzeba odlodzić. To standardowa procedura. Im więcej stanowisk, tym krócej samoloty czekają w kolejce. Na wrocławskim lotnisku są od teraz dwa takie stanowiska. Dzięki tej inwestycji jeszcze bardziej zwiększy się płynność realizowania operacji lotniczych. Wykonawcą prac była firma Strabag. Ich koszt wyniósł ok. 13 mln zł wraz z wyposażeniem płyty w nowoczesny system oświetlania nawigacyjnego ILS CAT. II.

Co to oznacza dla pasażerów? –  Utrzymanie punktualności przy zwiększonej liczbie operacji w sezonie zimowym. Takie inwestycje przeprowadza się w trosce o komfort i bezpieczeństwo pasażerów – odpowiada  Jarosław Wróblewski, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław. – Ukończenie rozbudowy płyty do odladzania wraz z towarzysząca infrastrukturą i to przed inauguracją nowego sezonu było bardzo istotne. Już dziś jesteśmy gotowi na obsługę większej liczby operacji, szczególnie w czasie porannego szczytu komunikacyjnego - dodaje.

Inwestycja w rozbudowę płyty do odladzania jest bezpośrednio związana z szybkim rozwojem wrocławskiego portu. Przez pierwsze trzy kwartały lotnisko obsłużyło łącznie ponad 2,6 mln pasażerów, czyli o 17,6% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Tylko od stycznia do końca października obsłużyło tylu pasażerów, co w całym 2017 roku. Zgodnie z prognozami, w całym 2018 r. port obsłuży ponad 3,2 mln pasażerów, co będzie najlepszym wynikiem w historii. Także tegoroczna siatka lotów na sezon zimowy jest rekordowo duża – składa się z 58 połączeń. Ruch lotniczy rośnie również dlatego, że swoje bazy operacyjne rozwijają tu najwięksi przewoźnicy. Ryanair bazuje we Wrocławiu już cztery samoloty. Od marca na stałe stacjonuje tu także drugi samolot Wizz Air. W porcie „nocują” też maszyny m.in. PLL LOT, SAS, Lufthansa i SWISS.


Powrót do informacji prasowych | Drukuj stronę