Zobacz prace wybitnej artystki


Magdalena Abakanowicz specjalizowała się w dużych, figuralnych kompozycjach przestrzennych, w których wykorzystywała tkaniny, kamień, drewno czy brąz. Jej prace stanowią część stałych wystaw największych muzeów na całym świecie. Największą kolekcję jej prac posiada Wrocławskie Muzeum Narodowe. Od 23 czerwca mieszkańcy Wrocławia mają kolejną szansę na zapoznanie się z jej dziełami. W hali ogólnodostępnej Portu Lotniczego Wrocław (od strony hali przylotów) prezentowanych jest pięć rzeźb Ptaków autorstwa wybitnej artystki.

Ekspozycja jest częścią wystawy retrospektywnej „Ślady istnienia”, którą do 25 sierpnia 2017 roku można oglądać w różnych przestrzeniach miejskich Wrocławia. Poza Portem Lotniczym Wrocław rzeźby są zlokalizowane między innymi w wirydarzu Muzeum Architektury, w Przejściu Świdnickim, na dziedzińcu Synagogi pod Białym Bocianem czy w Dzielnicy Czterech Świątyń.

Największa część wystawy znajduje się w Galerii Dworcowej na Dworcu Wrocław Główny. Kuratorami wystawy są Mariusz Hermansdorfer oraz Maria Rus Bojan. Organizatorzy to: Fundacja All That Art! Wrocław, Biuro Wrocław 2016, European ArtEast Foundation London, we współpracy z Magdalena Abakanowicz Studio.

Warto przypomnieć, że wcześniej w terminalu wrocławskiego lotniska można było obejrzeć instalację znanego wrocławskiego artysty Jerzego Kosałki, przedstawiającą bociany i krasnale, „Glasshenge” – szklane rzeźby Tomasza Urbanowicza czy „Linie” Urszuli Wilk. Przed terminalem Portu Lotniczego Wrocław znajduje się też instalacja kinetyczna Copernicus, która inspirowana jest układem słonecznym. Jej autorem jest wrocławski artysta Piotr Jędrzejewski, który na koncie ma wiele nagród i kilkadziesiąt międzynarodowych wystaw, między innymi w Europie i Azji.


Powrót do informacji prasowych | Drukuj stronę