Zimowe oblicze Malty


- Podróżni coraz częściej planują krótsze wyjazdy, a nawet urlop poza typowym sezonem wakacyjnym – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. – Dlatego rośnie oferta połączeń południowych oferowanych przez cały rok. Na Teneryfę, do Barcelony, Rzymu, Paryża, Bolonii czy Mediolanu z sukcesem dołączyła tej zimy Malta – dodaje.

Malta to jeden z najciekawszych pomysłów na ekspresowy i niedrogi wypoczynek tej zimy. Podróżni już po 3 godzinach trafiają prosto w rajski krajobraz, współtworzony przez przyrodę i setki zabytków. Wyspa leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego – średnia temperatura w lutym wynosi tutaj aż 16 st. C, a słońce świeci ponad 11 godzin.

Atutem wyspy są atrakcje turystyczne. W stolicy, mieście La Valetta, można zwiedzić między innymi słynny port, barokową katedrę św. Jana czy Teatr Manoela z XVIII wieku (jeden z trzech najstarszych na świecie). Będąc na Malcie koniecznie trzeba spróbować lokalnych przysmaków. Najpopularniejszymi daniami są przede wszystkim ross il forn czyli ryż z dodatkiem mięsa, zapiekany z serem. Na uwagę zasługuje też torta tal lampuki, czyli pasztet rybny z dodatkiem pomidorów, cebuli oraz szpinaku. Loty realizuje Ryanair. Ceny rozpoczynają się od 218 zł*.

*Ryanair – 218 zł – w terminie 25.02-04.03, w dwie strony, podróż z bagażem podręcznym (cena aktualna na dzień 03.02).


Powrót do informacji prasowych | Drukuj stronę