Wrocław ma najlepszy w Polsce system lądowania ILS


System ILS (Instrument Landing System) wspomaga lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widzialności. Nowy certyfikat dla ILS CAT II oznacza, że samoloty będą mogły podejść i lądować na wrocławskim lotnisku przy wysokości decyzji nie niższej niż 32 m (było 65 m) oraz widzialności na drodze startowej nie mniejszej niż 300 m (było 550 m).

- Dzięki temu znacząco podnieśliśmy standardy nawigacyjne wrocławskiego lotniska, co jeszcze bardziej usprawni jego funkcjonowanie. Nowy system to mniej odwołanych operacji lotniczych przy złych warunkach atmosferycznych. Jesteśmy obecnie jedynym w Polsce portem, który korzysta z ILS kategorii drugiej z tak bardzo rygorystycznymi wymaganiami – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

System ILS, którym obecnie dysponuje wrocławskie lotnisko, należy do najbardziej zaawansowanych technologicznie na świecie. Złożony jest z zestawów anten, wskazujących kierunek pasa i precyzyjną ścieżkę zniżania do punktu przyziemienia na nim. Towarzyszy mu specjalistyczne oświetlenie, a całość uzupełnia złożony system sterowania i zabezpieczenia systemów elektrycznych i elektronicznych, pozwalający na indywidualną kontrolę jego poszczególnych elementów. Inwestycja wymagała skomplikowanej przebudowy i modernizacji pasa startowego wrocławskiego lotniska, a jej łączny koszt wyniósł 50 mln zł. Sytemu został uruchomiony 28 kwietnia.


Powrót do informacji prasowych | Drukuj stronę