Newsletter nr 105 – listopad 2013


Port Lotniczy Wrocław S.A. – Biuro Prasowe

54-530 Wrocław,

ul. Graniczna 190

tel. (071) 35-81-100

e-mail: [email protected]

Copernicus Airport Wroclaw
Biznes rośnie we Wrocławiu

Lufthansa dynamicznie rozwija się w Porcie Lotniczym Wrocław. Obsługuje coraz więcej pasażerów, zaczęła latać większymi samolotami i planuje uruchomić dodatkowy rejs do Frankfurtu latem. Zmianom sprzyja rozwój sektora biznes na wrocławskim lotnisku.

Lufthansa oferuje z Wrocławia połączenia do Frankfurtu, Monachium i Düsseldorfu. Po wprowadzeniu zimowego rozkładu lotów trasa Wrocław-Frankfurt jest obsługiwana większym samolotem. Z kolei od 2 grudnia popołudniowy rejs do Düsseldorfu (godz. 12:50) zostanie przełożony na rano (godz. 9:10). W sumie liczba oferowanych miejsc w zimowym rozkładzie połączeń Lufthansy zwiększyła się o 20%. Niemieckie linie lotnicze odpowiadają w ten sposób na rosnące potrzeby podróżnych z regionu.

- W 2013 liczba osób podróżujących na pokładach Lufthansy z Dolnego Śląska rośnie w satysfakcjonującym tempie – w czwartek, podczas konferencji prasowej na wrocławskim lotnisku mówił Bart Buyse, dyrektor generalny Lufthansy w Polsce. – Polska jest priorytetowym rynkiem dla Lufthansy. To jeden z niewielu krajów w Europie, gdzie nasze możliwości będą zwiększane proporcjonalnie w 2014 r. – dodawał.

Od sezonu letniego 2014 Lufthansa uruchomi dodatkowy poranny rejs do Frankfurtu (codzienny) i wprowadzi jeszcze większe samoloty. Żeby operacje lotnicze mogły być realizowane wcześnie rano, przylatujący z Frankfurtu samolot Lufthansy będzie nocował na wrocławskim lotnisku.

Dzięki rozbudowanej siatce połączeń i dogodnym godzinom lotów, Wrocław jest idealnie skomunikowany z najważniejszymi hubami przesiadkowymi w Europie i ma otwarte okno na świat – mówił Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. W okresie od stycznia do października 2013 r. liczba podróżnych, korzystających z połączeń w ruchu sieciowym międzynarodowym zwiększyła się o 7% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Konferencja „Akcja Zima” we wrocławskim Porcie Lotniczym

W dniach 6-8 listopada przedstawiciele służb operacyjnych reprezentujących branżę lotniczą wzięli udział w konferencji „Akcja Zima”. Podczas sympozjum zorganizowanego przez wrocławski Port Lotniczy rozmawiano o poprawie bezpieczeństwa na lotniskach w okresie zimy, sprzęcie do odśnieżania i najnowszych technologiach używanych do walki z trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Wrocławskie lotnisko jest w pełni przygotowane na tegoroczną zimę. O bezpieczeństwo i komfort pasażerów zadba przeszkolony personel i nowoczesny sprzęt, w tym m.in. mechaniczny krab”, dwie skandynawskie oczyszczaki, system ostrzegania Ice Alert, oraz specjalny samochód do badania parametrów nawierzchni pasa startowego Airport Surface Friction Tester. Nic dziwnego, że w kwestii radzenia sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi wrocławskie lotnisko jest ekspertem oraz chętnie dzieli się zdobytą wiedzą. Z tego powodu 6 listopada na lotnisku we Wrocławiu zorganizowano trzydniową konferencję lotniskową pod hasłem „Akcja Zima”.

- Dla naszego portu to już kolejna okazja, aby gościć przedstawicieli branży lotniczej i dyskutować wspólnie nad kwestiami poprawy bezpieczeństwa i komfortu podróżnych – mówi Jarosław Wróblewski, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław. – Po nowoczesnym sprzęcie przeciwpożarowym przyszedł czas na zaprezentowanie maszyn, które doskonale radzą sobie w trudnych warunkach zimowych. Mogliśmy też wymienić się doświadczeniami z ostatnich sezonów zimowych, co okazało się niezwykle cenne – dodaje.

Na uczestników konferencji, poza panelami dyskusyjnymi, czekały także inne atrakcje, w tym m.in. zwiedzanie wrocławskiego lotniska, prezentacja najnowszych inwestycji (system Ice-Alert) i wyjazd do fabryki firmy Kastell, produkującej systemy szczotek przemysłowych.

Nowoczesny system ostrzegania na wrocławskim lotnisku

Na drodze startowej Portu Lotniczego Wrocław zakończono instalację Ice-Alertu. To nowoczesny system wczesnego ostrzegania o oblodzeniu. Dzięki niemu służby lotniskowe otrzymują precyzyjne informacje o warunkach panujących na drodze startowej i mogą szybko reagować na pojawiającą się gołoledź, szron czy szadź.

Ice-Alert to system wspierający planowanie operacji lotniczych w trudnych warunkach atmosferycznych. Potrafi określić ilość wody znajdującej się na drodze startowej oraz przewidzieć, kiedy zamarznie. System ten znakomicie sprawdza się w krajach o zmiennych warunkach atmosferycznych, zwłaszcza w zimie, gdy temperatura często waha się w okolicach zera stopni.

- Zamontowanie nowoczesnego systemu ostrzegania to kolejny krok zmierzający do poprawy bezpieczeństwa i komfortu podróżnych – mówi Jarosław Wróblewski, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław. – Teraz możemy z niezwykłą precyzją przewidzieć, jaką ilość środków do odladzania trzeba użyć, żeby samoloty mogły bez zakłóceń wykonywać operacje – dodaje.

Nowoczesne urządzenie Ice-Alert zajęło miejsce starego systemu, z którego lotnisko korzystało do tej pory. Nowy posiada szereg czujników, które mierzą m.in. temperaturę zamarzania, temperaturę nawierzchni, wilgotność powietrza czy ilość wody na drodze startowej. Dzięki stałemu monitoringowi służby lotnicze mogą przewidywać potencjalne wystąpienie gołoledzi na drodze startowej, szybko reagować na zmienne warunki atmosferyczne i odpowiednio zadbać o nawierzchni drogi startowej.

Woody Allen wyreżyseruje… nasz zimowy urlop!

Wąskie jak spaghetti rzymskie ulice, pikantny jak tortilla barceloński temperament
i wytrawny niczym najlepsze wino paryski styl. Nic dziwnego, że stolice zachodniej Europy stały się dla Woody’ego Allena głównym tematem ostatnich filmów. Wszędzie tam polecimy prosto z Wrocławia.

Wieczne Miasto widziane oczami reżysera „Zakochanych w Rzymie” jest przepięknym, tajemniczym miejscem. Akcja filmu rozgrywa się na tle legendarnego Koloseum, zabytkowych antycznych ruin czy spełniającej życzenia fontanny di Travi. Dzięki nowej, zimowej siatce połączeń Portu Lotniczego we Wrocławiu, w której znajdziemy Rzym, życzenie to może bardzo szybko się spełnić. Bilet lotniczy w dwie strony z Wrocławia do koszt 126 zł* (20-24 stycznia).

Podobnie jest z Barceloną. Zwiedzanie zacznijmy od Hotelu Casa Fuster, w którym zatrzymali się bohaterowie filmu „Vicki, Cristina, Barcelona”. Idąc w stronę centrum miasta, zahaczymy o budynki zaprojektowane przez Gaudiego: Casa Batlló i Casa Milà, po czym skierujmy się na Plaza de Catalunya. Później czeka nas przejażdżka na karuzeli na wzgórzu Tibidabo, spacer La Ramblą oraz szklaneczka szlachetnego trunku w kultowym barze Marsella. Barcelonę odwiedzimy za jedyne 252 zł*, planując podróż od 5 do 12 lutego.

„O północy w Paryżu” zawiera w sobie z kolei całą esencję miasta zakochanych. Razem z aktorami mamy okazję zwiedzić popularne paryskie ulice, ogrody wersalskie czy Luwr. Odkrywamy wspaniałości miasta nie tylko za dnia, ale i w nocy – kiedy jego wyjątkowe piękno rozjaśniane jest latarniami. Bazylika Sacré-Coeur wygląda wtedy naprawdę olśniewająco. Z liniami Ryanair polecimy do Paryża już za 126 zł* (11-14 stycznia).

* Podane ceny dotyczą biletu Ryanair w dwie strony z bagażem podręcznym, bez dodatkowych opłat i są aktualne na dzień 13.11.2013 r.Dołącz do nas na portalu FACEBOOK

© 2013 Port Lotniczy Wrocław S.A., Biuro Prasowe 54-530 Wrocław, ul. Graniczna 190.

Aby wypisać się z newslettera odpowiedz na tego maila w treści wpisując „NIE”


Jeśli masz kłopoty z wyświetleniem tego newslettera, kliknij tutaj.

Archiwum newslettera