EUROpodsumowanie wrocławskiego lotniska


EUROpodsumowanie wrocławskiego lotniska

Lotniczy bilans turnieju UEFA EURO 2012™ dla wrocławskiego lotniska przedstawia się imponująco. Między 7 a 16 czerwca do Wrocławia przyleciało prawie 10 tysięcy kibiców, port zrealizował w tym czasie 1166 operacji lotniczych, z tego blisko 450 w dniach meczowych.

W dniach od 7 do 16 czerwca wrocławskie lotnisko obsłużyło w sumie ponad 70 tysięcy podróżnych i zrealizowało 1166 operacji lotniczych. W sumie z uwagi na mistrzostwa EURO 2012™ do Wrocławia przyleciało ok. 10 tysięcy kibiców z całej Europy. Wrocław przyjął najwięcej Rosjan – stanowili ponad 70% wszystkich przylatujących kibiców. Na drugim miejscu uplasowali się Czesi, na ostatnim Grecy. Do Wrocławia przylatywali też kibice drużyn, które nie grały w stolicy Dolnego Śląska. Najwięcej było gości z Hiszpanii, Włoch i Irlandii. Stolica Dolnego Śląska okazała się być dla nich komfortową bazą przesiadkową, skąd podróżowali na mecze swoich drużyn do Gdańska i Poznania, a niektórzy z nich kibicowali swoim drużynom w strefie kibica na wrocławskim Rynku.

Za koordynację wszystkich działań związanych z mistrzostwami Europy przez 24 godziny na dobę odpowiadał specjalny Zespół ds. EURO. W jego skład wchodzili przedstawiciele wszystkich służb wrocławskiego lotniska.

- Przygotowania do EURO rozpoczęliśmy z kilkumiesięcznym wyprzedzaniem, tak, by w strategicznym czasie spotkań meczowych wszystko było zapięte na ostatni guzik – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.- Zadbaliśmy o każdy najdrobniejszy szczegół – dodaje. Do obsługi zagranicznych gości oddelegowano 30 osób ze znajomością języków obcych, a w dniach meczowych na lotnisku pasażerów witano komunikatami słownymi po czesku, rosyjsku i grecku.

Rekordowym dniem dla wrocławskiego lotniska okazał się piątek 8 czerwca, kiedy Rosjanie grali na stadionie miejskim z Czechami. Do Wrocławia samolotami rejsowymi, specjalnymi czarterami oraz prywatnymi odrzutowcami przyleciało wtedy kilka tysięcy kibiców, zrealizowano ponad 200 operacji lotniczych, a na płycie lotniska stacjonowało w szczytowym momencie aż 50 samolotów, które odlatywały kolejno w ciągu kilku godzin po meczu. Rekordowy okazał się też czas obsługi pasażerów. Licząc od ostatniego gwizdka w meczu do startu maszyny z pierwszymi pasażerami na pokładzie upłynęło niecałe 30 minut. W dniu meczu Rosja-Czechy wrocławskie lotnisko w trakcie 3 godzin obsłużyło 170 gości VIP.
To absolutny rekord w historii lotniska, jeśli chodzi o przyjęcia pasażerów z najwyższej półki. Dla porównania – nawet podczas obsługi polskiej prezydencji w Unii Europejskiej we Wrocławiu w ciągu całego dnia operacji VIP było o połowę mniej – mówi Tomasz Lenart, kierownik zespołu ds. EURO w Porcie Lotniczym Wrocław.

W ekskluzywnie wyposażanej strefie wrocławskiego portu przyjmowano najważniejszych gości turnieju – polityków, prominentnych biznesmenów, władze UEFA, wreszcie – samych piłkarzy.

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław: – Pasażerom zapewniliśmy najwyższy standard obsługi – wysokiej klasy limuzyny, komfortowy salon VIP i kompetentną obsługę mówiącą i po rosyjsku, i po grecku. To wszystko sprawiło, że pierwsze i ostatnie wrażenie z wizyty we Wrocławiu były doskonałe.

 

Obsługa gości VIP w trakcie EURO:

Do dyspozycji gości VIP był dedykowany kobiecy personel odpowiedzialny za ich przyjęcie, kontrolę
i odprawę. Podróżni korzystali ze strefy VIP, który na czas turnieju został dostosowany do potrzeb najbardziej wymagających gości. Salon został zaaranżowany przez holenderską projektantkę wnętrz, wyposażony w eleganckie meble, efektowne oświetlenie, kwiaty, a nawet obrazy artysty, którego prace można znaleźć też na lotnisku w Dubaju. Zaawansowany telewizor LG, system kina domowego, bezprzewodowy Internet pozwoliły z kolei zrelaksować się przed lotem. Goście mieli do dyspozycji też dedykowany transport z lotniska na stadion. Flota portu na czas EURO liczyła 6 ekskluzywnych limuzyn, w tym Suzuki Kizashi i Subaru Legacy.

Dni meczowe w liczbach:

8 czerwca Kiedy na stadionie miejskim we Wrocławiu Rosja grała z Czechami, zrealizowano 211 lądowań i startów. Dla porównania, rok wcześniej w tym czasie było 87 operacji lotniczych.

12 czerwca W dniu meczu Grecja-Czechy lotnisko odnotowało dodatkowe 104 lądowania i starty, około dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.

16 czerwca Przed ostatnim meczem polskiej reprezentacji, kiedy na stadionie miejskim we Wrocławiu Polacy podejmowali Czechów, liczba startów i lądowań wyniosła 128, prawie dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.


Powrót do aktualności | Drukuj stronę