Newsletter nr 17 – czerwiec 2010


Port Lotniczy Wrocław S.A. – Biuro Prasowe 

54-530 Wrocław,
ul. Skarżyńskiego 36

tel. (071) 35-81-100

e-mail: [email protected]

Wieści z budowy nowego terminalu

Konstrukcja stalowa dachu na półmetku

6 gigantycznych dźwigarów dachowych i 12 stalowych słupów zamontowanych
- to połowa całej
konstrukcji stalowej dachu nowego terminalu na wrocławskim lotnisku. Ekipy budowlane utwardzają też teren pod nowe parkingi.

Montowana teraz konstrukcja stalowa będzie podtrzymywać dach oraz zdobić główną halę przylotów i
odlotów. Ma ważyć w sumie 1 700 ton. Przez świetliki pomiędzy dźwigarami terminal będzie doświetlony światłem
dziennym. Stalowe słupy montowane w kształt litery V będą z kolei dominować wewnątrz hali.
– W wakacje powinien rozpocząć się montaż przeszkleń, także szklanych fasad, które zostaną przymocowane
do stalowych kratownic –
mówi Przemysław Marcinkowski, kierownik projektu w Porcie Lotniczym Wrocław.

Równolegle wykonawca – konsorcjum Hochtief – buduje parkingi przed terminalem.

– Teren został utwardzony, w tej chwili rozpoczęło się układanie kostki brukowej – relacjonuje Przemysław Marcinkowski. Na dwóch parkingach do dyspozycji podróżnych będzie ponad 1000 miejsc parkingowych, projekt rozbudowy nowego terminalu przewiduje zwiększenie liczby miejsc w zależności od potrzeb.

Latam z Wrocławia

Ryanair zaprasza Wrocław na wakacje do Malagi

Ostatni dzień roku szkolnego to jednocześnie start wakacyjnego połączenia Ryanaira. Od piątku 25 czerwca samoloty tej linii zaczną latać z Wrocławia do Malagi na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol.

Do turystycznej miejscowości nad Morzem Śródziemnym słynącej z produkcji deserowego wina o nazwie Malaga będzie się można wybrać na wakacje w każdy piątek i poniedziałek.
To trzecia hiszpańska destynacja, po Alicante i Barcelonie, dostępna z Wrocławia.

- Malaga uważana jest za bramę do turystycznego Wybrzeża Costa del Sol. Spodziewamy się dużego zainteresowania tym kierunkiem, ze względu na doskonałe plaże, wyśmienitą śródziemnomorską kuchnię oraz kulturę andaluzyjską – mówi Laszlo Tamas, manager do spraw sprzedaży i marketingu linii Ryanair. W Maladze urodził się nie tylko topowy aktor Antonio Banderas, lecz także jeden z najważniejszych artystów XX wieku – Pablo Picasso. Andaluzja słynie z licznych zabytków kultury Maurów, a samo wybrzeże Costa del Sol uważane jest za mekkę golfistów – znajdują się tam jedne z najlepszych pół na świecie.
W Andaluzji narodziło się flamenco, stamtąd wywodzi się tradycja ludowych zabaw i festynów, corrida.


Tanie linie przywożą zagranicznych turystów do Wrocławia

Nawet 100 tysięcy zagranicznych turystów może odwiedzić Wrocław w tym roku dzięki połączeniom tanich linii lotniczych – szacuje Port Lotniczy Wrocław. Najwięcej cudzoziemców na pokładach przywożą samoloty kursujące na nowo otwartych kierunkach.

Ponad jedną trzecią pasażerów przylatujących do Wrocławia w maju z Bolonii, Oslo, Mediolanu czy Eindhoven stanowili turyści zagraniczni. – Wrocław pojawia się jako nowość w systemach rezerwacyjnych przewoźników nisko-kosztowych, a że ceny są atrakcyjne, ludzie decydują się zobaczyć miasto, nawet jeśli wcześniej o nim nie słyszeli – mówi Jarosław Sztucki, dyrektor do spraw sprzedaży i marketingu w Porcie Lotniczym Wrocław.

Od początku roku z miast leżących na kontynencie europejskim przyjechało do Wrocławia o ponad 5 tysięcy więcej cudzoziemców, niż z wysp brytyjskich, skąd latają przede wszystkim pracujący za granicą Polacy oraz ich rodziny i znajomi.

Z danych GUS wynika, że nowe połączenia mają wpływ na branżę turystyczną we Wrocławiu.
W 2007 roku na przykład po uruchomieniu lotów do Barcelony liczba hiszpańskich turystów korzystających z bazy noclegowej Wrocławia wzrosła o 60% w porównaniu do 2006 roku.

W ciągu tego lata lotnisko spodziewa się zwiększonego zainteresowania Wrocławiem wśród Włochów, Holendrów, Belgów i Norwegów.


Wrocław portowe miasto

Ziemia dla lotniska

Wrocławskie lotnisko przejęło w wieloletnie użytkowanie tereny powojskowe, niezbędne do rozwoju portu. Ponad 460 hektarów gruntu przekazał marszałek województwa dolnośląskiego, zaraz po tym jak otrzymał ziemię od wojewody.

Port Lotniczy Wrocław przejął największe w Polsce tereny powojskowe. W wieloletnie użytkowanie lotnisko otrzymało od marszałka ponad 460 ha ziemi w obrębie wrocławskich osiedli Strachowice i Jarnołtów oraz w Krzeptowie w gminie Kąty Wrocławskie.

– Ta decyzja ostatecznie przypieczętowuje rozwój inwestycyjny portu – mówił podczas podpisania umowy Jarosław Wróblewski, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław.
– Powojskowe grunty są niezbędne w kontekście przygotowań Wrocławia do piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku - wyjaśniał. Na części ziemi zbudowane zostaną płaszczyzny lotniskowe przed nowym terminalem.

Port Lotniczy Wrocław będzie mógł też planować kolejne inwestycje lotniskowe.
- To stawia Wrocław
w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do innych portów lotniczych –
mówił Jarosław Wróblewski. Zwłaszcza że wrocławskie lotnisko czeka na jeszcze jedno użyczenie. Marszałek Dolnego Śląska otrzyma od skarbu państwa jeszcze prawie 240 ha ziemi w strefie działalności portu.

Dołącz do nas na portalu FACEBOOK

©2010 Port Lotniczy Wrocław S.A., Biuro Prasowe 54-530 Wrocław, ul. Skarżyńskiego 36.


Archiwum newslettera