Newsletter nr 16 – czerwiec 2010


Port Lotniczy Wrocław S.A. – Biuro Prasowe 

54-530 Wrocław,
ul. Skarżyńskiego 36

tel. (071) 35-81-100

e-mail: [email protected]

Wieści z budowy nowego terminalu

Stalowe cygara na wrocławskim lotnisku

Wyrosły pierwsze stalowe słupy podtrzymujące dach nowego terminalu. Kształtem przypominają gigantyczne cygara – mają do 13 do 17 metrów długości.
Słupy ustawione w kształt litery V oprócz funkcji konstrukcyjnej mają zdobić przyszłą halę odlotów i przylotów.

Cygar ze stali będzie w sumie 24 – wszystkie będą widoczne w hali odlotów nowego budynku odpraw pasażerskich.
Operacja zamontowania pierwszych trwała kilka godzin, a do ich postawienia wykorzystano gigantyczne dźwigi,
ważące w sumie ponad 750 ton. Słupy zostały połączone ze stalowymi dźwigarami dachowymi, które wyglądają jak skrzydła. -
To one nadają dynamiczny, falujący kształt zadaszeniu terminalu –
wyjaśnia Przemysław Marcinkowski, kierownik projektu w Porcie Lotniczym Wrocław. Podobna operacja zostanie jeszcze powtórzona 12 razy, a montaż największych elementów ze stali potrwa do jesieni 2010 roku. Równolegle ekipy budowlane będą mocować konstrukcję fasad. Na plac budowy przyjechało do tej pory ok. 30 procent stali. Nowy wrocławski terminal potrzebuje jej aż 2 tysiące ton. Całość zostanie zamontowana do końca roku.

4 x stary terminal = nowy terminal

Nowy budynek odpraw pasażerskich na wrocławskim lotnisku będzie cztery razy większy niż obecnie użytkowany terminal. Do dyspozycji pasażerów będzie prawie 40 tysięcy mkw. Obiekt zostanie otwarty we wrześniu 2011 roku, na 9 miesięcy przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012TM.

Kubatura budowanego we Wrocławiu terminalu lotniczego, szacowana na 330 tys.m3, uważana jest za jedną z największych w Polsce. Trzykondygnacyjny obiekt pomieści 8 stanowisk kontroli bezpieczeństwa (o 2 więcej niż w starym terminalu) oraz 20 stanowisk odprawy biletowo-bagażowej tj. o 4 więcej niż obecnie. Będzie mógł obsłużyć w komfortowych warunkach ponad 2 razy więcej pasażerów niż ten obecnie użytkowany. Atrakcją nowego terminalu będzie podniebna kawiarnia. Z wysokości dziewięciu i pół metra będzie można w niej obserwować startujące i kołujące samoloty.


Latam z Wrocławia

Wakacje nad Adriatykiem

Wrocławskie lotnisko ma pierwsze w historii połączenie z Chorwacją. Przez całe wakacje samoloty czarterowe będą latać z Wrocławia do malowniczego Dubrownika, którego starówka jest wpisana na Listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Samoloty chorwackiego przewoźnika – Dubrownik Airline – ze 167 miejscami na pokładzie kursują na tej trasie w czwartki, począwszy od 3 czerwca. Organizatorem czarteru jest biuro turystyczne Rainbow Tours, specjalizujące się wypoczynku na Bałkanach. – Oferta lotnicza jest atrakcyjna, zwłaszcza że spadły ceny biletów lotniczych. W efekcie, planując wypoczynek w Chorwacji, można uniknąć długotrwałej podróży samochodem – mówi Monika Półtorzycka-Jon, specjalista do spraw marketingu w Porcie Lotniczym Wrocław. Dubrownik to baza wypadowa dla całej Chorwacji oraz Bośni, Czarnogóry, a nawet Albanii. Biura podróży oferują wycieczki w te miejsca, łącząc je z przelotem z Wrocławia do Dubrownika.

Połączenie Wrocław-Dubrownik to jeden z piętnastu kierunków czarterowych dostępnych z Wrocławia w tym sezonie. Port Lotniczy Wrocław ma w tej chwili najbogatszą ofertę wakacyjną w historii. Oprócz lotów do Chorwacji z Wrocławia kursują czartery do Egiptu, Turcji, Tunezji, Grecji, Bułgarii oraz na hiszpańską Majorkę.


Tanimi liniami do Bułgarii

Nie tylko czartery, ale i tanie linie lotnicze wożą turystów z Wrocławia w atrakcyjne miejsca wakacyjnego wypoczynku. 12 czerwca Wizz Air uruchamia połączenie do bułgarskiego Bourgas.

Nad Morze Czarne będzie można polecieć tanimi liniami lotniczymi z Wrocławia między 12 czerwca a 18 września 2010 roku. Wizz Air otwiera jedno połączenie tygodniowo, w każdą sobotę. – W tej chwili za przelot w obie strony z bagażem ważącym nawet 32 kilogramy zapłacimy około 500 złotych – mówi Marcin Burzyński, kierownik zmiany odprawy pasażerskiej w Porcie Lotniczym Wrocław. Nisko-kosztowe połączenie to alternatywa dla oferty czarterowej, łączącej przelot do Bułgarii ze zorganizowanym wypoczynkiem. Samodzielne zaplanowanie wypoczynku na Riwierze Bułgarskiej to wydatek rzędu od 30 złotych za nocleg w hostelu i od 170 złotych za dobę hotelową. Dla porównania najtańszy nocleg hostelowy na Krecie jest dwa razy droższy.

Loty do Bułgarii to 10. połączenie, oferowane przez Wizz Air z Wrocławia.


Wrocław ma znów lotnicze połączenie z Gdańskiem

6 razy w tygodniu będzie można latem polecieć z Wrocławia do Gdańska. 28 czerwca linia lotnicza Jet Air uruchamia ponownie bezpośrednie połączenie na tej trasie.

Do Gdańska z Wrocławia będzie można polecieć w każdy poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek. W poniedziałki samoloty będą kursować na tej trasie raz dziennie (wylot z Wrocławia o 8:45). We wtorki i czwartki dostępne będą aż dwa połączenia (8:45 i 19:45). W piątki z kolei na wybrzeże będzie można polecieć o 19:45. Podróż z Wrocławia do Trójmiasta skróci się do godziny i 20 minut. Kierunek będzie obsługiwany przez 18 miejscowy samolot Jetstream J32.

– Cieszy nas powrót tego kierunku u progu wakacji – mówi Jarosław Sztucki, dyrektor
sprzedaży i marketingu Portu Lotniczego Wrocław. Zadowoleni będą także fani muzyki. Wznowienie lotów do Gdańska
nastąpi niemal w przededniu największego w Polsce festiwalu muzycznego Open’er Festiwal w Gdyni.

Promocyjne ceny biletów rozpoczynają się od 199 złotych za przelot w jedną stronę. Stawka zawiera opłatę za 15 kg bagaż główny oraz bagaż podręczny.


Dołącz do nas na portalu FACEBOOK

©2010 Port Lotniczy Wrocław S.A., Biuro Prasowe 54-530 Wrocław, ul. Skarżyńskiego 36.


Archiwum newslettera