Newsletter nr 15 – maj 2010


Port Lotniczy Wrocław S.A. – Biuro Prasowe 

54-530 Wrocław,
ul. Skarżyńskiego 36

tel. (071) 35-81-100

e-mail: [email protected]

Wieści z budowy nowego terminalu

Jest drugi dźwig

Waży 500 ton i jest wysoki na 80 metrów – na wrocławskie lotnisko przyjechał drugi dźwig-kolos. Jedna z największych maszyn budowlanych będzie do końca roku montować konstrukcję stalową nowego terminalu. Do zamocowania jest aż 2 tysiące ton stali.

Gigantyczny żuraw jezdny na początek zajmie się transportowaniem największych elementów konstrukcji dachu. Dźwigary dachowe mniejszych rozmiarów od końca kwietnia montuje już inny dźwig – ważący 275 ton. – To bardzo widowiskowe operacje – relacjonuje Przemysław Marcinkowski, kierownik projektu w Porcie Lotniczym Wrocław. – Maszyny przenoszą i układają elementy dachu z taką lekkością, że aż trudno uwierzyć, że dźwigają fragmenty konstrukcji ważące 50 ton – dodaje. Oprócz dachu stalowe będą też konstrukcje ścian bocznych, na których zamontowane zostaną szklane fasady. Najcięższa będzie jednak konstrukcja nośna dachu – ma ważyć 1700 ton. To właśnie dzięki sinusoidalnym dźwigarom będzie on miał dynamiczny, falowany kształt. – Po zamontowaniu pierwszych dźwigarów już widać, jak efektownie będzie wyglądał dach nowego terminalu.

Bezpieczne lotnisko

Bariery mikrofalowe, czujniki ruchu, kamery i radary penetrujące teren – wokół wrocławskiego lotniska powstanie elektroniczny system ochrony. Port Lotniczy Wrocław podpisał umowę na unijne dofinansowanie przedsięwzięcia.

Dzięki wsparciu z Brukseli w specjalny sposób strzeżona będzie granica wrocławskiego lotniska. System ochrony zostanie zamontowany na ogrodzeniu mierzącym w sumie 10 km. Od strony południowej będzie ono monitorowane przez bariery mikrofalowe oraz urządzenia na podczerwień, zsynchronizowane z systemem kamer. Pozostała część ogrodzenia będzie chroniona przez system radarów i kamer termowizyjnych. W okolicy nowego terminalu ogrodzenie będzie miało wysokość 10 m – jego zadaniem będzie ochrona płyty postojowej samolotów. Jednocześnie wrocławskie lotnisko zakupi system do kontroli osób i bagażu, który będzie wykorzystywany w nowym terminalu. Unia Europejska dofinansuje 12 bramek bezpieczeństwa do kontroli podróżnych oraz 17 urządzeń do kontroli bagażu: zarówno podręcznego jak i rejestrowanego. Inwestycja realizowana w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko kosztować ma prawie 19,5 mln zł. Dotacja stanowić będzie 85 procent wydatków, co oznacza, że z Unii Europejskiej wrocławskie lotnisko otrzyma 13,5 mln zł. Wszystkie urządzenia kontroli będą montowane w nowym terminalu po jego wybudowaniu. Budynek odpraw pasażerskich ma być gotowy wiosną 2011 roku, do września potrwa rozruch terminalu.


Latam z Wrocławia

Na pielgrzymkę samolotem

Prawie tysiąc plakatów promujących loty do Rzymu trafiło do dolnośląskich parafii. Taką formę podróżowania do Watykanu rekomenduje pielgrzymom kuria Archidiecezji Wrocławskiej.

Plakaty zachęcające wiernych do planowania pielgrzymek lotniczych zostały rozklejone w parafiach trzech diecezji: świdnickiej, legnickiej i wrocławskiej. – Przede wszystkim zależało nam na dotarciu do pielgrzymów z informacją, że Wrocław ma bezpośrednie połączenie lotnicze z Rzymem – wyjaśnia Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. – Przelot na tej trasie kosztuje średnio ok. 100 zł za bilet w jedną stronę, to oferta konkurencyjna w stosunku do długotrwałej i męczącej podróży autobusem – wyjaśnia.

Patronem akcji jest między innymi Katolickie Radio Rodzina, Rozgłośnia Archidiecezji Wrocławskiej. – Parafie, organizując pielgrzymki, dokładnie liczą koszty. Organizatorzy nie zawsze biorą pod uwagę połączenia lotnicze, zakładając z góry, że są zbyt drogie – mówi ksiądz Cezary Chwilczyński, dyrektor Radia Rodzina. – Chcemy im pokazać wybór, zwłaszcza że sami od kilku sezonów organizujemy lotnicze wyjazdy do Rzymu i innych miejsc pielgrzymkowych Europy. W poprzednich latach korzystaliśmy z połączeń z Katowic, teraz przyszła pora na Wrocław – dodaje. 5-dniowa pielgrzymka z Wrocławia do Rzymu z wyżywieniem i noclegami kosztuje średnio około 1000 zł.


Wrocław – portowe miasto

Spacer po lotnisku

Kilkadziesiąt osób zwiedziło w sobotę wrocławskie lotnisko w ramach Drzwi Otwartych Wrocławskiego Samorządu. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się na przykład, jak działają urządzenia rentgenowskie prześwietlające bagaż, co wolno zabrać na pokład samolotu, jak startują i lądują samoloty oraz jak buduje się nowy terminal.

Z okazji XX-lecia samorządu Port Lotniczy Wrocław zorganizował dla mieszkańców wycieczkę, podczas której ochotnicy zwiedzili między innymi funkcjonujący terminal. Kilkadziesiąt osób poznało zasady odprawy oraz kontroli bezpieczeństwa. Pracownicy lotniska wyjaśniali im, jak należy się spakować oraz co można zabrać na pokład samolotu w bagażu podręcznym. Zwiedzający interesowali się na przykład tym, jak tanio kupić bilet lotniczy. Zostali wpuszczeni także do części zastrzeżonej lotniska. Uczestnicy wycieczki obserwowali starty i lądowania maszyn rejsowych, pokaz zorganizowała dla nich także lotniskowa straż pożarna. Jedną z atrakcji wycieczki było zwiedzanie placu budowy nowego terminalu. Ochotnicy zobaczyli, jak bardzo zaawansowane są prace, a na wszystkie ich pytania odpowiadał kierownik projektu rozbudowy portu, który w sobotę pełnił funkcję przewodnika.


Dołącz do nas na portalu FACEBOOK

©2010 Port Lotniczy Wrocław S.A., Biuro Prasowe 54-530 Wrocław, ul. Skarżyńskiego 36.


Archiwum newslettera