Newsletter nr 14 – maj 2010


Port Lotniczy Wrocław S.A. – Biuro Prasowe 

54-530 Wrocław,
ul. Skarżyńskiego 36

tel. (071) 35-81-100

e-mail: [email protected]

Wieści z budowy nowego terminalu

Rośnie dach nowego terminalu

Każdy z nich waży 50 ton i ma 15 metrów długości. Na wrocławskim lotnisku zaczęło się mocowanie dźwigarów dachowych nowego terminalu. To jedne z pierwszych elementów konstrukcji stalowej budynku, która ma ważyć w sumie 2 tysiące ton.

Dźwigary dachowe na szczyt budynku transportuje kolosalny żuraw, ważący 275 ton. Na placu budowy nowego terminalu będzie pracował do końca roku.

W maju na wrocławskie lotnisko przyjedzie jeszcze jeden dźwig, który także będzie wykorzystywany do montażu stalowej konstrukcji. – Będzie jeszcze cięższy, jego waga szacowana jest na 500 ton - oblicza Przemysław Marcinkowski, kierownik projektu w Porcie Lotniczym Wrocław. Obie maszyny przez kilka miesięcy będą transportować stalowe elementy dachu oraz konstrukcje ścian bocznych, na których zamontowane zostaną szklane fasady.

Stalowe części budynku wytwarzane w hutach mają trafiać na plac budowy etapami, na miejscu ekipy budowlane zajmować się będą ich łączeniem i spawaniem. Najcięższa będzie konstrukcja nośna dachu – ma ważyć 1700 ton. To właśnie dzięki sinusoidalnym dźwigarom dach nowego terminalu będzie miał dynamiczny, falowany kształt. Płaty dachu będą tak przesunięte względem siebie, że umożliwią doświetlenie hali odlotów i przylotów światłem dziennym poprzez świetliki na styku sekcji zadaszenia. Nowy terminal wrocławskiego lotniska będzie miał 19 metrów wysokości i jedną z największych kubatur w Polsce – szacowaną na 330 tysięcy metrów sześciennych.

Jak będzie wyglądał nowy terminal na wrocławskim lotnisku? Można go już zobaczyć dzięki laserom i wodzie tryskającej z największej w Polsce multimedialnej fontanny. Do końca sezonu na Pergoli przy Hali Stulecia będzie pokazywany spektakl, którego bohaterem jest między innymi rozbudowywany Port Lotniczy Wrocław. 

Nowy show wrocławskiej fontanny zatytułowany „Marzenia” nawiązuje do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. 17-minutowy spektakl prezentuje między innymi wielkie wrocławskie inwestycje, przygotowywane na UEFA EURO 2012 TM. Główne role grają w nim modernizowany dworzec kolejowy, most na Rędzinie, stadion na wrocławskich Maślicach oraz rozbudowywane lotnisko. Za sprawą 300 wodnych dysz i ponad 800 punktów świetlnych w trakcie pokazu spod lustra wody wylatuje samolot. Wyczarowana ze światła i wody maszyna ląduje następnie przed nowym terminalem lotniczym.

- Każdy, kto nie wyobraża sobie, jak za kilkanaście miesięcy będzie wyglądało lotnisko, ma wyjątkową okazję przenieść się w czasie i zobaczyć przyszłość na własne oczy już teraz - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego. „Marzenia” Wrocławia, które w 2012 roku staną się rzeczywistością, będzie można oglądać do końca października w każdy piątkowy wieczór.


Latam z Wrocławia

Na wakacje lecimy z Wrocławia

Loty do 15 turystycznych miejscowości w 7 krajach – tak wygląda wakacyjna oferta połączeń czarterowych dostępnych z Wrocławia. Planując urlop, warto też wziąć pod uwagę propozycje tanich linii lotniczych, które latają z wrocławskiego lotniska do atrakcyjnych turystycznie miast Południowej Europy.

Z wrocławskiego lotniska lotami czarterowymi będzie można dostać się w tym roku do Bułgarii, Turcji, Grecji, Tunezji, Egiptu, Chorwacji i Hiszpanii. Po raz pierwszy będzie dostępne lotnicze połączenie do Dubrownika w Chorwacji. Samoloty będą też wozić turystów na hiszpańską Majorkę. Kierunek ten, wprowadzony po raz pierwszy rok temu, okazał się przebojem w ofercie czarterowej dostępnej z Wrocławia. Od kiedy można zacząć planować urlop? – Egipt jest dostępny przez cały rok, więc można polecieć w każdym dogodnym momencie. Do Turcji i Tunezji można latać już od maja, Grecja, Bułgaria i Majorka dostępne będą od czerwca - mówi Monika Półtorzycka – Jon, specjalista do spraw marketingu w Porcie Lotniczym Wrocław. Szczegółowe dni i godziny odlotów najlepiej sprawdzać w biurach podróży, ponieważ mogą ulegać one modyfikacjom w trakcie sezonu.

Planując wakacyjne wyjazdy, można także skorzystać z regularnych połączeń przewoźników nisko-kosztowych. We Włoszech mamy do wyboru Mediolan, Bolonię, Rzym i Forli, w pobliżu kurortu wypoczynkowego – Rimini. Do Hiszpanii można dostać się, lecąc do Barcelony, Alicante lub Malagi (od 25 czerwca). Od 12 czerwca będzie tez można tanimi liniami dostać się z Wrocławia do bułgarskiego Burgas. Do zaplanowania wakacyjnej podróży z Wrocławia zachęcają promocyjne warunki transportu bagażu. Na przykład linia Wizz Air zwiększyła limit wagowy bagażu rejestrowanego do 32 kilogramów. Za jego transport przy rezerwacji internetowej płaci się teraz tylko 68 zł, a na lotnisku 132 zł. Także wrocławskie lotnisko oferuje ulgi dla wakacyjnych podróżnych: między innymi 50 procentowy rabat na parking (99 zł za tydzień, 152 zł za 2 tygodnie) oraz zniżki na przejazd taksówką – do 20 procent.


Wrocław – portowe miasto

Wrocławskie lotnisko odprawiło w kwietniu 2010 roku więcej podróżnych niż w kwietniu ubiegłego roku. Port na Strachowicach zanotował 3-procentowy wzrost, mimo że przez 6 dni ruch lotniczy w Polsce był ograniczony z powodu chmury wulkanicznego pyłu.

W kwietniu 2010 roku Port Lotniczy Wrocław odprawił 103 tysiące pasażerów. – Szacujemy, że gdyby nie doszło do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską, wynik za kwiecień byłby nawet o 30 procent lepszy w porównaniu do sytuacji sprzed roku - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. - Ostatni tydzień kwietnia i weekend majowy pokazują jednak, że Polacy szybko wrócili do latania - dodaje Dariusz Kuś. Zaraz po otwarciu przestrzeni powietrznej wypełnienie samolotów było porównywalne do obłożenia sprzed przerwy w lotach. Przed weekendem majowym w samolotach odlatujących z Wrocławia było nawet więcej podróżnych niż zazwyczaj. – Największym zainteresowaniem cieszyły się loty do popularnych turystycznie miejscowości dostępnych dzięki bezpośrednim połączeniom - mówi prezes Portu Lotniczego Wrocław. Najwięcej biletów sprzedano na rejsy do Londynu, Paryża, Brukseli, Rzymu i Forli.

Dołącz do nas na portalu FACEBOOK

©2010 Port Lotniczy Wrocław S.A., Biuro Prasowe 54-530 Wrocław, ul. Skarżyńskiego 36.


Archiwum newslettera