Newsletter nr 12 – marzec 2010


Port Lotniczy Wrocław S.A. – Biuro Prasowe54-530 Wrocław,
ul. Skarżyńskiego 36 

tel. (071) 35-81-100

e-mail: [email protected]

 

Wieści z budowy nowego terminalu

Już widać drugie piętro

Na 800 dni przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 konstrukcja budowanego we Wrocławiu terminalu lotniczego sięga miejscami drugiego piętra. Na placu budowy trwają prace konstrukcyjno-żelbetowe.

- W całości gotowy jest poziom minus jeden, zaawansowanie prac konstrukcyjnych na parterze oceniam na 70 procent, a na pierwszym piętrze – na ponad 30 procent – mówi Przemysław Marcinkowski, kierownik projektu w Porcie Lotniczym Wrocław i dodaje, że w części terminalu osiągnięta jest już maksymalna wysokość konstrukcji żelbetowej, sięgająca drugiego piętra. Nowy terminal Portu Lotniczego Wrocław w liczbach to 4 kondygnacje, w tym jedna podziemna, 4 szklane fasady, 330 tysięcy m3 kubatury ( jedna z największych wśród polskich lotnisk) i 40 tysięcy mkw. powierzchni użytkowej. Atrakcją obiektu będzie przeszklona restauracja usytuowana na wysokości ok. 10 m z widokiem na płytę postojową i startujące samoloty. Zgodnie z umową wykonawca, konsorcjum Hochtief, ma wybudować obiekt do marca 2011 roku. Kilka miesięcy potrwają przygotowania lotniska do uruchomienia obsługi pasażerskiej. Według przewidywań otwarcie nastąpi we wrześniu 2011. – Wystartujemy z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem w stosunku do EURO 2012, podczas mistrzostw będziemy już pracować pełną parą – zapewnia Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. Wrocławskie lotnisko będzie wtedy w stanie obsłużyć 36 operacji lotniczych na godzinę – 3 razy więcej niż obecnie.

Latam z Wrocławia

Wrocławskie lotnisko leci na południe

Więcej kierunków południowych i większy ruch na wrocławskim lotnisku – wszedł w życie nowy, letni rozkład lotów. Samoloty z Wrocławia latają regularnie do 30 portów europejskich w 10 krajach.

Wrocław w nowym rozkładzie lotów ma aż trzy kierunki hiszpańskie. Do popularnych połączeń Wrocław-Barcelona i Wrocław-Alicante nisko-kosztowe linie Ryanair dodają w tym sezonie loty z Wrocławia do Malagi. Od 25 czerwca polecimy tam w każdy poniedziałek i piątek. Wrocławskie lotnisko zyskuje także atrakcyjne połączenia z miastami włoskimi. – Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że rok temu nie mieliśmy ani jednego bezpośredniego lotu do słonecznej Italii, teraz oprócz wycieczki do Rzymu można zaplanować wylot z Wrocławia do Bolonii, Mediolanu i Forli koło Rimini – podkreśla Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. Co ważne, nowe połączenia są objęte atrakcyjnymi promocjami – najtańsze bilety wraz opłatami lotniskowymi i odprawą on-line potrafią kosztować 25 złotych. Poza promocjami większość biletów tanich linii kosztuje od 100 do 200 zł.

Z powodu rozbudowy siatki połączeń Port Lotniczy Wrocław zakłada aż 20-procentowy wzrost ruchu pasażerskiego – zamierza odprawić w tym roku 1 milion 700 tysięcy pasażerów.

Więcej lotów do Londynu

Poza otwieraniem nowych kierunków przewoźnicy zagęszczają także siatkę połączeń na kierunkach już obsługiwanych. Zwiększa się liczba lotów z Wrocławia do Londynu.

Wizz Air obsługuje połączenie z Londynem Luton codziennie, a Ryanair zdecydował się wprowadzić dwa loty dziennie na kierunku Londyn-Stansted we wszystkie dni robocze, w weekendy pozostał przy jednym połączeniu na dzień. W efekcie wrocławskie lotnisko ma aż 19 odlotów tygodniowo do stolicy Wielkiej Brytanii. – Co ważne, siatka połączeń jest tak ułożona, że można zaplanować jednodniowy pobyt w Londynie, z porannym startem i wieczornym powrotem. Tego typu oferta sprzyja na przykład podróżom biznesowym – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław i dodaje, że wrocławskie lotnisko, jako jedyne w Polsce, ma też aż trzy bezpośrednie połączenia z Irlandią. Oprócz Dublina, utrzymano loty do Shannon, a od połowy marca na tablicy odlotów jest też Cork.

Wrocław portowe miasto

Życzymy wszystkim Hi Fly

Port Lotniczy Wrocław ma własny magazyn lotniskowy. Dwujęzyczny kwartalnik Hi Fly właśnie ukazał się na rynku. Można go dostać między innymi na terenie lotniska, a także przeczytać w Internecie.

Alfa, Bravo, Charlie, Delta, Echo, Foxtrot, Golf….Tak na całym świecie litery alfabetu nazywają piloci i kontrolerzy ruchu lotniczego. Międzynarodowe abecadło we Wrocławiu wygląda jednak teraz zupełnie inaczej. A – Alicante, B – Bolonia, C – Ciampino, D – Dusseldorf, E – Eindhoven, F- Forli, G – Girona. I choć brakuje jeszcze niektórych liter w alfabecie planu lotów, na pewno bezpośrednich połączeń wrocławskie lotnisko ma więcej, niż jest znaków w abecadle. Takie M na przykład to dla pilotów Mike – a we Wrocławiu już nie tylko Monachium, ale i Malaga, czy Mediolan Bergamo. Patrząc na nasze rozrastające się abecadło, po prostu namawiamy do latania. Mamy w ofercie bezpośrednie loty do 30 europejskich portów w 10 krajach i 16 kierunków czarterowych. To jak szeroko we Wrocławiu otwiera się okno na świat opisujemy w pierwszym numerze magazynu lotniskowego Hi Fly. Dwujęzyczny kwartalnik to także sposób na zaprezentowanie turystom atrakcji Wrocławia i Dolnego Śląska. Zapraszamy do lektury i życzymy wszystkim Hi Fly!

Magazyn lotniskowy dostępny na www.airport.wroclaw.pl

Dołącz do nas na portalu FACEBOOK

©2010 Port Lotniczy Wrocław S.A., Biuro Prasowe 54-530 Wrocław, ul. Skarżyńskiego 36.


Archiwum newslettera